nowosci

Archiwum Biżuterii

Złoty medalionik - sekretnik w formie serca z rozetami diamentowymi - XIX w.

Złoty medalionik - sekretnik  w formie serca z rozetami diamentowymi - XIX w.

sprzedany.png

XIX W. DIAMENTOWE SERDUSZKO  - RARE

 

Dam Ci serce szczerozłote....

Ponadczasowy motyw serca,  obecny we wszystkich epokach i środowiskach kulturowych,  od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. W starożytności uznawano je za źrodło myśli, rozumu i uczuć, (emblemat Erosa,  boga miłości). W wiekach następnych to skarbnica wzruszeń, odczuć i sił życiowych. Serce do dzisiaj to symbol wszystkich zdolności duchowych  - to esencja duchowej strony człowieka. 

I tak,  dopóki nie zgaśnie miłość, która rządzi życiem każdego człowieka,  motyw serca nigdy nie wyjdzie z mody  - i trwał będzie po wsze czasy.

________________________________________________________________________________

 

Z końca XIX w., wykonany w złocie próby 0,585 medalionik - w formie serca z naturalnymi diamentami  w historycznych szlifach  rozet - centralna 0,16 ct; masa łączna wszystkich diamentów - 0,50 ct. /razem 25 diamentów/.

Piękna biel H-I, czystość SI - wspaniały diamentowy blask, właściwy tylko tym szlifom, spotęgowany oprawą pave.

 

Masa wisiorka - 1.330 grama, wymiary - samo serduszko bez koluszka i zawiesia - 1 cm x 1 cm, długość z zawiesiem - 1,6 cm.

Na uwagę zasługuje, obok kunsztu i delikatności wykonania,  a także rzadkości występowania, piękny, oryginalny stan zachowania, wszystkie diamenty oryginalne z epoki, bez wtórnych uzupełnień. Stan całości bardzo dobry.

 

Motyw serca, w formie medalioniku - sekretnika ze schowkiem sentymentalnym,  ponadczasowy symbol miłości  -  tu w połączeniu z, powstałymi miliardy lat temu, najdroższymi tworami natury  - diamentami;  diamentadamas, adamantos ( z j. greckiego – niezwyciężony, niepokonany),  równie ponadczasowym symbolem  trwałości, wierności i miłości, czyni zeń prezent nie wymagający słów - tu  sercem widzimy  wszystko.

 

Medalionik  z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.