nowosci

Archiwum Biżuterii

Złoty pierścionek w formie sygnetu z turkusami - XIX w.

Złoty pierścionek w formie sygnetu z turkusami - XIX w.

sprzedany.png

PIERŚCIONEK ZŁOTY  - W FORMIE SYGNETU -  Z TURKUSAMI - XIX W.

 

Pierścionek, w formie damskiego sygnetu, wykonany w złocie pr. ok. 0.540 - 0,500, oprawa turkusów - srebro.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w.,  forma, wzornictwo i kamienie charakterystyczne dla biżuterii austro-węgierskiej z przełomu wieków.

 

Zdobienie - turkusy naturalne o różnym stopniu utlenienia,  w oprawach pave,  odwrocie zamknięte.

 

Masa pierścionka - 6.600 grama.

Wymiary - korona o wymiarach - 1,8 cm x 2 cm, rozmiar jubilerski - 14, 5 /średnica mierzona wewnątrz szyny - 17,20 mm/.

Stan zachowania - bardzo dobry,  turkusy oryginalne bez wtórnych uzupełnień. 

 

Przykład reprezentatywnej dla epoki biżuterii, w formie i  kamieniach,  acz bardzo rzadko już spotykanej z tego okresu, zwłaszcza w tak dobrym stanie zachowania.

Pierścionek wyrafinowany w prostocie, z ogromnym wdziękiem dawnej biżuterii, głównie za sprawą piękna i specyfiki kamienia - jak chociażby urokliwego "zielonego oczka" turkusu w centralnym punkcie korony. Jest na tyle skromny i niezobowiązujący,  że doskonale pozwala na codzienne noszenie, zwłaszcza w kompozycji z pokazaną na zdjęciach bransoletą, jak i kolczykami oraz wisiorem z turkusami.

 

Egzemplarz historyczny z ponadczasową symboliką turkusu i pięknem dawnego, prawdziwego - nie modyfikowanego - naturalnego kamienia, praktycznie dzisiaj nieobecnego w postaci nie przetworzonej. 

Dodam - pierścionek jest zdecydowanie piękniejszy niż na zdjęciach.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

__________________________________________________________________________________________________

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ


Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).
Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

 

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

 

Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy  były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

 

Niebieskie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów.
Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.
Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.