nowosci

Archiwum Biżuterii

Złoty naszyjnik z rozetami diamentowymi 1,00 CT - XIX/XX w.

Złoty naszyjnik  z rozetami diamentowymi  1,00  CT - XIX/XX w.

sprzedany.png

NASZYJNIK  ZŁOTY  Z ROZETAMI DIAMENTOWYMI - 1 CT  

XIX/XX W.

 

Wisior wykonany w złocie pr. 0,585.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., prawdopodobnie Austro-Węgry.  Zarówno forma, jak i wycinana szatonowa oprawa diamentów są charakterystyczne dla biżuterii z tych terenów na przełomie wieków. 

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozetowych - rozety holenderskie na formach nieregularnych owali, 

o wymiarach - centralna  7,8  mm x 5 mm - masa ok. 0,70 ct

oraz trzy rozety o wymiarach  - 4,0 mm x 3,7 mm - każda ok. min.  0,10 ct;

Masa  łączna wszystkich rozet - 1,00 ct.  Barwa I-J /Top Crystal/,  czystość SI.

 

Rozety, z właściwym tylko sobie, pięknym, subtelnym diamentowym blaskiem i połyskiem, podkreślonym patyną opraw, stwarzających odpowiedni światłocień dla blasku kamieni, są  doskonale wyeksponowane poprzez ten typ oprawy, jak i ułożenie kamieni.

 

To piękno diamentowych, starych nieregularnych rozet, niezwykle trudno ukazać na zdjęciach, ponieważ rozety są w oprawach zamkniętych, zaś światło odbija się tylko od niektórych faset, nie oddając urody całości - szczególnie rozety centralnej, długości prawie  8 mm.

 

I choć mówi się,  że to szlifierz Vincenzo Peruzzi, pod koniec XVII w.,  dał diamentowi  życie, opracowując pierwowzór szlifu brylantowego, mającego już te magiczne 58 fasetek, to jednak rozety, nieprzerwanie od 1505 roku,  urzekają nieodpartym  wdziękiem i  urokiem, ukazując  prawdziwe piękno diamentu.

 

Masa wisiora  - 1,950   grama, wymiary - 2,1 cm długości x 1,1 cm szerokości. 

W komplecie ze złotym łańcuszkiem pr. 0,585 /z okresu międzywojennego XX w./,  masa łańcuszka - 1,64 grama, długość - 42 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry,  zarówno całość konstrukcji, jak i diamenty  w oryginalnym, doskonałym stanie z epoki. Rozeta centralna posiada przy krawędzi naturalny, minimalny niedoszlif, charakterystyczny dla  dawnych rozet  w nieregularnych  formach.


Wisior zachwyca przede wszystkim rzadką i oryginalną kompozycją,  utrzymaną w stylistyce secesyjnej przełomu XIX/XX w., z urokliwie przedstawionym motywem floralnym i z  zachowaniem niezwykłej subtelności i lekkości projektu; emanuje kobiecością i wyraźnym klimatem epoki,  ponadczasowością formy, ale przede wszystkim urodą diamentowych róż i nieprzemijającego piękna rzeczy  dawnej.

 

Wisior, szczególnie rozety, są zdecydowanie piękniejsze na żywo. Doskonały w zestawieniu z austro-węgierską biżuterią z przełomu wieków, jak choćby z widocznymi poniżej bransoletami i świetny na co dzień. 

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty