nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złota z szafirami i diamentami w formie koniczynki, Wiedeń 1872-1902

Brosza złota z szafirami i diamentami w formie koniczynki, Wiedeń 1872-1902

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTA W FORMIE KONICZYNKI

SZAFIRY I DIAMENTY, WIEDEŃ 1872-1902

 

Urokliwy motyw koniczynki, tak modny w XIX w. biżuterii, w tej kompozycji nabiera dodatkowego znaczenia i sentymentalnego przesłania poprzez splecione dwie obręcze, w które jest wpisany.

Za magiczną roślinę uważali koniczynkę Celtowie - czcili ją prawie jak symbol świętości, bo wierzyli, że dzięki niej można się kontaktować ze światem duchów. Stała się więc symbolem narodowym Irlandii i atrybutem Św. Patryka.

Trójlistna koniczynka oznaczała połączenie nadziei, wiary i szczęścia. Koniczynki dawniej święcono, noszono w schowkach - sekretnikach medalionów czy pierścieni, aby zapewniały pomyślność. Nie dziwi więc nieprzemijająca popularność tego motywu w biżuterii na przestrzeni wieków w różnej ornamentyce - jak ta, którą tworzą wyjątkowo piękne niebieskie szafiry w połączeniu z diamentami.

 

Złoto pr. 0,585, dukatowane.

 Czas powstania - koniec XIX w.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze austro-węgierskie z okresu 1872-1902 bite w Wiedniu, cechy na szpilce i haczyku. /punce wwozowe/.

 

Zdobienie - ręczna kunsztowna praca i  konstrukcja w złocie dekorowana szafirami niebieskimi o intensywnej barwie i diamentami w szlifach starych brylantowych i fasetowych.

Szafiry o wym. 4,2 mm x 3,5 mm, diamenty - 2,2 mm, 2,0 mm,  do  1 mm - łącznie 13 kamieni o masie ok. 0,20 ct.

Barwa/czystość - G-I/SI-P.

 

Masa broszy - 4,6 g.

Wymiary - 2,8 cm x 2,3 cm.

Stan zachowania - oryginalny,  wyśmienity bez uszkodzeń/ubytków. Oryginalne zapięcie.