Archiwum Biżuterii
XIX W. WIKTORIAŃSKI ZŁOTY NASZYJNIK Z TURKUSAMI I PEREŁKAMI
Naszyjnik z końca XIX w., z epoki wiktoriańskiej, wykonany w całości ręcznie - grawerowany i cyzelowany - w złocie próby ok.0,570 - 0,580, z naturalnymi turkusami i perełkami słodkowodnymi.
Wpisuje się on w nurt XIX w. biżuterii sentymentalnej - motyw serca oraz użycie turkusów jako symbolu prawdziwej miłości.
Stan zachowania - idealny, zważywszy na wiek i formę wykonania oraz użyte kamienie stan jest wyśmienity i nieczęsto spotykany w tego typu biżuterii. Wszystkie elementy kompletne i oryginalne.
Wymiary - front 5,5 cm szerokości x 4,2 cm długości, cały naszyjnik mierzy - 41,5 cm długości.
Masa naszyjnika - 12.800 grama.
Przykład kunsztu złotnictwa XIX w., pełna plastyka roboty, zarazem bardzo delikatna, wykwintna i subtelna - kobieca, pełna nieprzemijającego wdzięku i uroku, także za sprawą turkusowego serduszka.
To także reprezentatywny, katalogowy, przykład wiktoriańskiej sentymetalnej biżuterii, która w swej symbolice idealnie wpisuje się i w dzisiejsze czasy.
Koneserkom tematu serdecznie polecam - jednostkowa, historyczna biżuteria z duszą i ponadczasowymi w swojej istocie, turkusami, o których, co nieco, proszę poczytać poniżej.
TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ
Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego - turecki kamień (pierre turquoise).
Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko, na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet i umieszczano w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.
Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).
Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.
Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.
Niebieskie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów.
Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.
Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.