nowosci

Bransolety

Bransoleta srebrna - filigran i emalia, lata 50. XX w.

Bransoleta srebrna - filigran i emalia, lata 50. XX w.

Cena:
Cena:
Cena: 1 900,00 zł

BRANSOLETA SREBRNA - FILIGRAN, EMALIA I KWARCOWE TYGRYSIE OKO,

  LATA 50. XX W. 

 

Bransoleta wykonana w srebrze próby 0,800. stanowiąca część oryginalnego kompletu.

Czas powstania/pochodzenie - każdy z elementów kompletu posiada urzędowe historycze punce probiercze  - cechy wwozowe Austrii /na importy/, z okresu 1922-1954,  na srebro pr. 0,800. /pr. 4/.

Wykonanie - początek lat 50. XX w. - Chiny.

 

Zdobienie/technika - emalia komórkowa wielobarwna, kwarcowe tygrysie oko w szlifie kaboszona, filigran, granulacja, bajorek.

 

Biżuteria tego typu była niezwykle modna i popularna w latach 50-60. XX w. nie tylko w Polsce, jednak do dzisiejszych czasów zachowały się głównie pojedyncze  egzemplarze różnych wyrobów  - szczególnie bransolety, zaś pełen garnitur biżuteryjny, na który składa się: naszyjnik /najrzadziej występujący/, klipsy, brosza, pierścień i bransoleta, jest niezwykle trudny do pozyskania, zwłaszcza w tak doskonałym stanie zachowania jak ten.

I mam tu na myśli nie tylko filigranową konstrukcję  wszystkich egzemplarzy, ale szczególnie piękny stan emalii i kamieni, jak i fakt, iż  jest to komplet z początkowego okresu popularności chińskich filigranów, kiedy to made in China jeszcze zachwycała. 

 

Masa bransolety - 50,910 gr.

Wymiary - długość użytkowa 18 cm, szerokość 2,3 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, patyna.

 

Kwarcowe tygrysie oko - migotliwa, atrakcyjna w barwie, odmiana kwarcu z optycznym efektem kociego oka w postaci przemieszczającej się w ruchu kamienia pasowej migotliwości - stąd szlif kaboszonu. 

 

Miłośniczkom starych sreber dedykuję szczególnie - te filigrany w pełnym komplecie i tak pięknym stanie zachowania nie występują.