Bransolety
BRANSOLETA ZŁOTA ZE SZMARAGDEM I DIAMENTAMI,
WIEDEŃ XIX W.
Bransoleta w formie dwudzielnej obręczy prezentująca nurt historyczny z końca XIX w., w jego odmianie naturalistycznej, wykonana w złocie pr. 0,580 /dawna pr. 4/.
Czas powstania/ocechowanie - koniec XIX w., urzędowe historyczne punce probiercze austro-węgierskie stosowane w okresie 1872-1922 z cechą kontrolną Wiednia - punce bite na wewnętrznej tylnej obręczy bransolety.
Zdobienie - konstrukcja w całości ręczna z urokliwym motywem kwiatowym w formie rozety szmaragdowo-diamentowej z kunsztowną ażurową ornamentyką floralną przedniej obręczy - tu motyw wici winorośli.
Szmaragd w szlifie schodkowym o wym. 6,3 mm - 4,8 mm, diamenty - szlify stare rozetowe - 2,5 mm - 2,2 mm - 2,0 mm.
Masa bransolety - 15,98 g.
Wymiary - rozeta o średnicy - 1,6 cm, obręcz szer. - od 6 mm do 3 mm.
Owal obręczy dość spory - 6,1 cm - 4,6 cm, na średni i tęższy nadgarstek.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, szmaragd z racji wieku z delikatnymi przytarciami na krawędziach faset widocznymi pod lupą x 10.