nowosci

Bransolety

Złota bransoleta z brylantami starego szlifu - 0,90 ct, Wiedeń XIX w.

Złota bransoleta z brylantami starego szlifu - 0,90 ct, Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU - WIEDEŃ XIX W.

PIĘKNA KLASYKA

 

Na styl biżuterii II połowy XIX w. decydujący wpływ miały zarówno rozwijające się nauki przyrodnicze, jak i archeologiczne wykopaliska. W II połowie XIX w. modne stają się ozdoby w stylach historycznych. Po wystawie Światowej w Londynie w 1862 r. zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy, jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym.

Popularność antykizujących motywów  i styl zwany archeologiczno-historycznym  szybko rozprzestrzenił się po Europie. Ornamentyka  tej biżuterii obejmowała  palmety, rozety, pąki kwiatów, muszle, amforki, wazy, główki dziewcząt i zwierząt oraz węzły Heraklesa. Mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego stylu formy i techniki zdobienia (filigran, granulacja, cannetille, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku.

 

Przykładem klasyki w nurcie archeologiczno-historycznym jest ta bransoleta wykonana w złocie próby 0,580, częściowo dukatowanym.

 

Czas powstania/pochodzenie - lata 80/90. XIX w., Wiedeń.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier na złoto pr. 4 /0,580/, bite na zamku bransolety, obok także dodatkowa kontrolna cecha dla Wiednia.

Monogram złotnika - AR bity na zapięciu bransolety i na zawiasie.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach starych brylantowych o masie łącznej ok. 0,90 ct, barwa i czystość ocenione w oprawie - H-I/SI.

Filigran, granulacja. Ornamentyka floralna w ujęciu antykizującym i motyw buławki. Oprawy szatonowe diamentów dukatowane.

 

Konstrukcja  reprezentatywna dla II połowy XIX w.; dwudzielna obręcz, zachodząca na siebie, zakończona  motywem buławki, dekorowanej filigranem i granulacją.

 

Masa - 13,990 grama.

Wymiary - obręcz po owalu - 5,8 cm x 4,8 cm, na średni i szczupły nadgarstek.

Szerokość obręczy w miejscu centralnym z diamentami - 0,9 cm. Na odwrociu.  - 3,8 mm.

Stan zachowania - piękny, rzadko spotykany w tego typu bransoletach, bez ingerencji i uszkodzeń.

 

Bransoleta prezentuje nurt historyzmu ostatniej ćwiartki XIX w., w jego odmianie nawiązującej do antyku - poprzez prostą, klasyczną formę całości i technikę zdobniczą.

Zachwyca subtelnością, kunsztem wykonania i pełną uroku kompozycją  - żywymi, skrzącymi diamentami, jak i zdobieniami tworzącymi całość oryginalną,  z wyraźnym duchem epoki i nieodpartą magią antyku. 

 

 Dołączam certyfikat rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty