nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza srebrno-złota w formie szpilki z diamentami starego szlifu - 1 CT - i szmaragdem, XIX w.

Brosza srebrno-złota w formie szpilki z diamentami starego szlifu - 1 CT - i szmaragdem, XIX w.

sprzedany.png

BROSZA SREBRNO-ZŁOTA W FORMIE GAŁĄZKI KWIATOWEJ

Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 1 CT - I SZMARGADEM, XIX W.

 

Smaragdos, smaragdus, esmerald, smarati...Kamień bogini Izydy.

Największym powodzeniem szmaragdy cieszyły się w czasach Kleopatry, która miała ich ogromne kolekcje. Uważane były wtedy za klejnot Izydy, matki bogów, opiekującej się kobietami. Szmaragdowe amulety przyszłe matki wkładały do kolebki swych dzieci. Wielbicielem szmaragdów był również Aleksander Macedoński. Słynny zaręczynowy pierścionek w formie węża ofiarowany Królowej Wiktorii przez księcia Alberta zdobił szmaragd.

 

Rzadki okaz broszy, srebrno-złotej, w formie szpilki, wykonanej w złocie pr. 0,580 oraz srebrze pr. 0,750.

 

Czas powstania - koniec XIX w., okres historyzmu, Austro-Węgry lub Niemcy.

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozetowych na formach nieregularnych owali o masie łącznej ok. 1,00 ct  oraz szmaragd naturalny w starym fasetowym szlifie o masie 0,40 ct. /kamienie badano w oprawach/.

 

Masa broszy - 4,100 grama.

Wymiary - długość 6 cm, kwiat - 2 cm x 1,6 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, bez uszkodzeń, jedynie szmaragd posiada widoczne pod lupą przytarcie na krawędzi fasety korony. Sprawne, oryginalne zapięcie.

 

Brosza wpisuje się w nurt realizmu naturalistycznego, w którym ulubionym motywem były kwiaty - w mniej lub bardziej stylizowanej formie, tutaj - w postaci niezwykle urokliwej gałązki kwiatowej z listkami, płatkami kwiatów i pąkami.

Wdzięku tej oryginalnej, niespotykanej formie broszy, dodaje szmaragd o pięknym wybarwieniu, czysty, klarowny, oprawny w złoto żółte. I to on właśnie stanowi o unikalnej urodzie i klimacie całości.

 

Walor urzekający nie tylko kompozycją  i formą całości, połączeniem kamieni, ale emanujący ogromnym urokiem i czarem XIX w. biżuterii, jak  i pięknem dawnego diamentu i szlifu.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty