nowosci

Broszki

Brosza złota ze szmaragdem i brylantami starego szlifu 1,00 CT - Wiedeń XIX w.

Brosza złota ze szmaragdem i brylantami starego szlifu 1,00 CT -  Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BROSZA Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU  1 CT I SZMARAGDEM,

AUSTRO-WĘGRY, WIEDEŃ, XIX W.

 

Smaragdos, smaragdus, esmerald, smarati...Kamień bogini Izydy.

Największym powodzeniem szmaragdy cieszyły się w czasach Kleopatry, która miała ich ogromne kolekcje. Uważane były wtedy za klejnot Izydy, matki bogów, opiekującej się kobietami. Szmaragdowe amulety przyszłe matki wkładały do kolebki swych dzieci. Wielbicielem szmaragdów był również Aleksander Macedoński. Słynny zaręczynowy pierścionek w formie węża ofiarowany Królowej Wiktorii przez księcia Alberta zdobił szmaragd.

 

Brosza w formie prostej belki, wykonana w złocie próby 0,580, oprawa diamentów - srebro.

 Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., ocechowanie - komplet historycznych punc probierczych z okresu 1872-1922,  ówczesnej monarchii Austro-Węgierskiej na złoto pr. 4 /0,580/, z cechą kontrolną Wiednia.

Punce bite dwukrotnie - na odwrociu konstrukcji broszy oraz na szpilce. Dodatkowo cechy warsztatowe.

 

Zdobienie - diamenty  w szlifach brylantowych starych na starych owalach - o masie łącznej 1,00 ct /8 diamentów w karmazycji o wymiarach 3,15 mm, pozostałe dwa  - 2,8 mm/.

Biel: H-I, czystość VS do SI.

Szmaragd naturalny o masie 0,45 ct, i  intensywnie zielono-morskim, głębokim wybarwieniu oraz inkluzjach typu jardin - są to  inkluzje o miękkim, omszałym wyglądzie, które tworzą w jego wnętrzu struktury  przypominające niewielkie ogrody. Poprzez „jardin” szmaragd zyskuje głębię barwy  i oglądając go pod światło widzimy różne tonacje szmaragdowej, pięknej  zieleni.

 

Szczególnie zachwyca forma broszy, w której w prostą konstrukcję belki wkomponowano zdobienie w postaci klasycznej karmazycji,  rzadkiej w broszy - szmaragdowo-brylantowej,  na ażurowej podstawie.

Diamenty w srebrnych, szatonowych oprawach, frontalnie praktycznie niewidocznych, są pełne życia i blasku starego szlifu, doskonale podkreślonego  intensywną, kontrastującą  zielenią szmaragdu.

Urokliwym akcentem, stanowiącym o wyjątkowym charakterze i wdzięku całości  są dwa brylanty rozmieszczone symetrycznie na końcach belki. 

 

Masa broszy - 3,590 grama.

Wymiary - długość 3,8 cm, karmazycja - 1,2 cm x 1,1 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, zarówno całość konstrukcji, jak i kamienie, oprawy,  zachowane w wyśmienitym stanie, bez ubytków, uszkodzeń, jakiejkolwiek ingerencji w substancję zabytkową. Sprawne zapięcie.

 

Klasyka wiedeńska - dla miłośniczek brosz - i nieodpartego wdzięku tej formy polecam szczególnie.

 Zarówno precyzja pracy, a zwłaszcza brylancja diamentów i tonacja/intensywność szmaragdowej zieleni, są zdecydowanie piękniejsze na żywo.

 

Dołączam certyfikat rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty