nowosci

Archiwum Biżuterii

Unikalna brosza w formie bratka z rozetą diamentową - secesja, Wiedeń XIX/XX w.

Unikalna brosza w formie bratka z rozetą diamentową - secesja,  Wiedeń XIX/XX w.

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTA Z ROZETĄ DIAMENTOWĄ,

BRATEK - SECESJA, WIEDEŃ XIX/XX W.

 

Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie. Symbolika kwiatów to ponadczasowe i wdzięczne źródło insipracji dla form jubilerskich, a także nie lada wyzwanie dla złotników  - możliwość wykazania niezwykłego kunsztu złotniczego. I tak np. w znaczeniu i wyrażaniu emocji w biżuterii XIX w. pnącza winorośli symbolizowały wierność, turkusowa niezapominajka – wieczną miłość, bratek - przyjaźń.

Obok często spotykanych i modnych gałązek kwiatowych czy bukietów przewiązanych wstążką motyw bratka ze swym ponadczasowym przesłaniem jest szczególnie urokliwy i pełen niezaprzeczalnego wdzięku i finezji  - prezentowany w mniej lub bardziej stylizowanych formach estetyki belle epoque.

 

Przykładem takim jest ta unikalna brosza wykonana na przełomie XIX/XX w. w Wiedniu, w złocie pr. 0,580, dukatowanym i matowionym.

 

Czas powstania/ocechowanie - ok. 1900 r. Wiedeń.

Urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier z okresu 1872-1922 z cechą kontrolną Wiednia bite na szpilce i jednym z płatków bratka; dodatkowo bity dwukrotnie monogram złotnika CB.

Zdobienie - diament naturalny w szlifie rozety antwerpskiej - 3,2 mm, ok. 0.08 ct.

Kompozycja plastyczna i przestrzenna  - poszczególne płatki  - każdy oddzielnie -  ręcznie wymodelowane, dukatowane i zdobione grawerunkiem. Konstrukcja w całości ręcznie łączona.

 

 Masa broszy - 4,1 grama.

Wymiary - 2,5 cm x 2,4 cm.

Stan zachowania - oryginalny z epoki, bardzo dobry bez zastrzeżeń.

 

Historyczny egzemplarz urzekający nie tylko pełną wdzięku formą, niezwykłym urokiem w połączeniu z mistrzostwem wykonania i kunsztem złotniczym dziś już niespotykanym, ale i ponadczasową urodą i magią, duszą belle epoque.