Broszki
BROSZA ZŁOTA Z MOTYWEM WĘŻA
ZE SZMARAGDEM I RUBINAMI, POCZ. XX W.
Niespotykana brosza z motywem węża w dość oryginalnej formie i kunsztownym wykonaniu; złoto pr. ok. 0,580, dukatowane - /złocone pr. 0,986/.
Czas powstania/pochodzenie - pocz. XX w., ok. 1900-15, prawdopodobnie Austro-Węgry.
Zdobienie - motyw węża w półplastycznej, spójnej formie, wyważonych gabarytach i kunsztownej dawnej pracy złotniczej. Dekoracja szmaragdem oraz maleńkimi rubinami, cyzelowanie. Estetyka antykizująca.
Ręcznie, pięknie wykonane zapięcie z zabezpieczeniem.
Szmaragd o wym. 4 mm x 3 mm, rubinki - ok. 1 mm.
Masa broszy - 5,25 g.
Wymiary - 3,7 cm x 1,6 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry, bez zastrzeżeń.
__________________________________________
Motyw węża - wszechobecny przedmiot kultu, symbol wielu kultur, obecny praktycznie w każdej dziedzinie sztuki, nie inaczej było w historii biżuterii. Szczególnie w wieku XIX w., w modnym nurcie realizmu i naturalizmu.
Motyw ten stał się niezwykle popularny, gdy w 1839 roku książę Albert wręczył królowej Wiktorii pierścionek zaręczynowy w kształcie węża, który zdobił szmaragd - od tego czasu popularność tego motywu trwa nieprzerwanie do dzisiaj przyjmując różne formy jubilerskie.
Symbolika - w zależności od przedstawienia - znak pierwotnych sił kosmicznych oraz nieśmiertelności ze względu na umiejętności ,,odnawiania się " poprzez zmienianie starej skóry - a więc odnowa, długowieczność, uzdrawianie; ale wąż to także atrybut kobiecej przebiegłości i mądrości.
Wąż to także emblemat lekarzy, czarów, podziemnych bóstw, wyobraża sprawy tajemnicze, niezrozumiałe, skryte w tajnikach nieuświadomionych przeżyć i myśli. Jednak w symbolice XIX w. oznaczał głównie mądrość lub wieczność.
Wąż to boskie oddziaływanie, nieśmiertelność, energia, materia, ziemia, słońce, woda i wiatr, dusza ludzka, podświadomość, uzdrowienie, płodność, seks i pokusa. Ale i .... wąż - atrybut Mammona. Uosobienie pieniędzy, ich potęgi, materializmu. Wyobrażany na workach lub stosach złotych monet.