nowosci

Broszki

Złota brosza w formie węża ze szmaragdem i rubinami, pocz. XX w.

Złota brosza w formie węża ze szmaragdem i rubinami,  pocz. XX w.

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTA Z MOTYWEM WĘŻA

ZE SZMARAGDEM I RUBINAMI, POCZ. XX W.

 

Niespotykana brosza z motywem węża w dość oryginalnej formie i kunsztownym wykonaniu;  złoto pr. ok. 0,580, dukatowane - /złocone pr. 0,986/.

 

Czas powstania/pochodzenie - pocz. XX w., ok. 1900-15,  prawdopodobnie Austro-Węgry.

 

Zdobienie - motyw węża w półplastycznej, spójnej formie, wyważonych gabarytach  i kunsztownej dawnej pracy złotniczej. Dekoracja szmaragdem oraz maleńkimi rubinami, cyzelowanie.  Estetyka antykizująca. 

Ręcznie, pięknie wykonane zapięcie z zabezpieczeniem.

Szmaragd o wym. 4 mm x 3 mm, rubinki - ok. 1 mm.

 

 Masa broszy - 5,25 g.

Wymiary - 3,7 cm x 1,6 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, bez zastrzeżeń.

 

__________________________________________

Motyw węża - wszechobecny przedmiot kultu,  symbol wielu kultur, obecny praktycznie w każdej dziedzinie sztuki, nie inaczej było w historii biżuterii. Szczególnie w wieku XIX w., w modnym nurcie realizmu i naturalizmu.

Motyw ten stał się niezwykle popularny, gdy w 1839 roku książę Albert wręczył królowej Wiktorii pierścionek zaręczynowy w kształcie węża, który zdobił szmaragd  -  od tego czasu  popularność tego motywu trwa nieprzerwanie do dzisiaj przyjmując różne formy jubilerskie.

 

Symbolika - w zależności od przedstawienia  - znak pierwotnych sił kosmicznych oraz nieśmiertelności ze względu na umiejętności ,,odnawiania się " poprzez zmienianie starej skóry - a więc odnowa, długowieczność, uzdrawianie; ale wąż to także atrybut kobiecej przebiegłości i mądrości.

Wąż to także emblemat lekarzy, czarów, podziemnych bóstw, wyobraża sprawy tajemnicze, niezrozumiałe, skryte w tajnikach nieuświadomionych przeżyć i myśli. Jednak w symbolice XIX w. oznaczał głównie mądrość  lub wieczność.

 

Wąż to boskie oddziaływanie, nieśmiertelność,  energia, materia, ziemia, słońce, woda i  wiatr,  dusza ludzka, podświadomość, uzdrowienie, płodność, seks i pokusa.  Ale i .... wąż  - atrybut  Mammona. Uosobienie pieniędzy, ich potęgi,  mate­rializmu. Wyobrażany na workach lub sto­sach złotych monet.