nowosci

Archiwum Biżuterii

Kolczyki złote biedermeier z motywem węża w białej emalii - I połowa XIX w.

Kolczyki złote biedermeier z motywem węża w białej emalii  - I połowa XIX w.

sprzedany.png

 KOLCZYKI ZŁOTE Z MOTYWEM WĘŻA - BIEDERMEIER,  I POŁOWA XIX W.

 

Motyw węża - wszechobecny przedmiot kultu,  symbol wielu kultur, obecny praktycznie w każdej dziedzinie sztuki, nie inaczej było w historii biżuterii. Szczególnie w wieku XIX w., w modnym nurcie realizmu i naturalizmu.

Motyw ten stał się niezwykle popularny, gdy w 1839 roku książę Albert wręczył królowej Wiktorii pierścionek zaręczynowy w kształcie węża, który zdobił szmaragd  -  od tego czasu  popularność tego motywu trwa nieprzerwanie do dzisiaj przyjmując różne formy jubilerskie.

W XIX w. zdobił głównie bransolety i pierścionki, niezwykle rzadko spotykane są kolczyki z tym motywem, szczególnie zaś w takiej formie i technice wykonania  jak te prezentowane, nadto z okresu biedermeier.

 

Kolczyki wykonane w złocie próby 0,580.

Czas powstania/pochodzenie - I połowa XIX w., Austria, Niemcy lub Sandynawia.

Zdobienie/technika - biała emalia, realistyczny motyw wijącego się węża, ornamentyka floralna, szlifowane szkła jubilerskie - rubinowe i zielone /stare fasetowe szlify/.

Złoto dęte, grawerunek.

 

Masa kolczyków - 9,5 grama.

Wymiary - szerokość maksymalna 1,75 cm, długość - 3,3 cm.

Stan zachowania - zważywszy na wiek i technikę wykonania - wyśmienity - konstrukcja bez żadnych uszkodzeń, sprawne oryginalne z epoki zapięcia z zabezpieczającym elementem zapobiegającym przesuwaniu się kolczyka. Emalia w bardzo dobrym stanie, na trzech  szkiełkach minimalne ubytki /'szczypki'  przy krawędziach faset.

Piękna patyna czasu w zakamarkach złotej konstrukcji. 

 

Symbolika - w zależności od przedstawienia  - znak pierwotnych sił kosmicznych oraz nieśmiertelności ze względu na umiejętności ,,odnawiania się " poprzez zmienianie starej skóry - a więc odnowa, długowieczność, uzdrawianie; ale wąż to także atrybut kobiecej przebiegłości i mądrości.

W tych kolczykach wąż trzyma w paszczy kulę ziemską, wyrażającą wieczność i nieskończoność, co dodatkowo wzmacnia symbolikę całości i przekaz emocjonalny.

 

Ponadto wąż to także emblemat lekarzy, czarów, podziemnych bóstw, wyobraża sprawy tajemnicze, niezrozumiałe, skryte w tajnikach nieuświadomionych przeżyć i myśli.

Stanowi  też najstarszy zwierzęcy emblemat falliczny. Jednak w symbolice XIX w. oznaczał głównie mądrość  lub wieczność.  Wąż w Biblii — również mądrość -  „Bądźcie mądrzy jako węże" (Ew. wg Mateusza -  10,16).


Wąż to także boskie oddziaływanie, nieśmiertelność,  energia, materia, ziemia, słońce, woda i  wiatr,  dusza ludzka, podświadomość, uzdrowienie, płodność, seks i pokusa.  Ale i .... wąż  - atrybut  Mammona. Uosobienie pieniędzy, ich potęgi,  mate­rializmu. Wyobrażany na workach lub sto­sach złotych monet.

 

Kolczyki stanowią rzadki przykład biżuterii z okresu biedermeier z motywem węża stanowiąc walor klasy muzealnej nie tylko wyjątkowej urody, stanu zachowania i najwyższej miary dawnego  złotnictwa, ale i wyrażając  ponadczasową symbolikę ważną bez względu na wiek. 

Unikat i  nieprzemijające piękno wysublimowanej kolekcji biżuterii antykwarycznej. Egzemplarze historyczne praktycznie nieosiągalne i jednostkowe,  ze zdecydowaną magią i duszą dawnej biżuterii.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty