nowosci

Kolczyki

Złote kolczyki - etruscan revival style - II połowa XIX w.

Złote kolczyki - etruscan revival style - II połowa XIX w.

Cena:
Cena:
Cena: 3 800,00 zł

ZŁOTE KOLCZYKI  - ETRUSCAN REVIVAL STYLE - II POŁOWA XIX W.

 

Na styl biżuterii II połowy XIX w. decydujący wpływ miały zarówno rozwijające się nauki przyrodnicze, jak i archeologiczne wykopaliska. W II połowie XIX w. modne stają się ozdoby w stylach historycznych. Po wystawie Światowej w Londynie w 1862 r. zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy, jak i technik złotniczych, widzimy szczególne inspiracje złotnictwem etruskim i hellenistycznym.

Popularność antykizujących motywów  i styl zwany archeologiczno-historycznym  szybko rozprzestrzenił się po Europie. Ornamentyka  tej biżuterii obejmowała  palmety, rozety, pąki kwiatów, muszle, amforki, wazy, główki dziewcząt i zwierząt oraz węzły Heraklesa. Mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizujące oraz charakterystyczne dla tego stylu formy i techniki zdobienia (filigran, granulacja, cannetille, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku.

Przykładem klasyki w nurcie archeologiczno-historycznym są te kolczyki wykonane w złocie próby 0,585, dukatowanym.

 

Czas powstania - II połowa XIX w., lata 80 - 90.

Ocechowanie - punce probiercze wtórne z okresu późniejszego - tj. 1922-25, wwozowe /importowe/ Austrii bite na biglach obydwu kolczyków obok pierwotnej cechy złota.

Technika/zdobienie - złoto dęte, dekorowane filigranem i granulacją w motywach antykizujących na podłożu z matowionego dukatowanego złota.

 

Masa kolczyków  - 6,48 grama.

Wymiary - długość 5 cm, szerokość maksymalna - 1 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez ingerencji i uszkodzeń.

 

Kolczyki w stylu antykizującym zachwycają nie tylko formą, ale i techniką wykonania  i kunsztem nieobecnym we współczesnej produkcji biżuteryjnej galanterii - styl, smak i magia antyku w niepowtarzalnej kompozycji z duszą epoki.