nowosci

Kolczyki

Złote kolczyki z turkusami i emalią, Austro-Węgry, II połowa XIX w.

Złote kolczyki z turkusami i emalią, Austro-Węgry, II połowa XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTE KOLCZYKI  Z TURKUSAMI I EMALIĄ,

AUSTRO-WĘGRY 1866-1872.

 

Kolczyki wykonane w złocie próby 0,580, częściowo dukatowanym.

Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., Austro-Węgry.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze Austro-Węgier z wczesnego okresu po powstaniu monarchii - 1866-1872; w tym systemie probierczym nie funkcjonowały jeszcze cechy miejskie.

Próba 4 z tego okresu - odp. 0,580 bita na biglach obydwu kolczyków,  częściowo czytelna cecha warsztatowa na odwrociu kolczyków.

 

Zdobienie - turkusy naturalne wpisane w formę oryginalnej aplikacji zdobionej dodatkowo czarną emalią, granulacją i grawerunkiem.

Kompozycja utrzymana w stylistyce antykizującej II połowy XIX w.,  - szczególnie forma kolczyków  z podwieszanymi fakturowanymi,  delikatnymi wisiorkami.

 

Masa kolczyków - 4,94 grama.

Wymiary - kolczyki długości - 4 cm x szerokość 1,3 cm.

 

Stan zachowania - w całości oryginalny bez ingerencji,  przeróbek na przestrzeni prawie 150 lat. Ładna patyna czasu w zakamarkach dekoracji. Na odwrociu jednego z kolczyków delikatne wgniecenie.

 

Oryginalny historyczny egzemplarz rzadkich kolczyków, w których uroda turkusu doskonale harmonizuje z antykizującą formą całości kompozycji kontrastując z czarną emalią, zaś ponadczasowy i klasyczny motyw kokardy  - tu w w ciekawej niebanalnej stylizacji  - dodaje całości uroku, kobiecości i finezji.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

Wysyłka po 13 maja.