nowosci

Komplety biżuterii

Demi-parure: bransoleta, kolczyki i pierścionek z diamentami starego szlifu 1,62 ct - Wiedeń XIX w.

Demi-parure: bransoleta, kolczyki i pierścionek z diamentami starego szlifu 1,62 ct  - Wiedeń XIX w.

Cena:
Cena:
Cena: 13 500,00 zł

DEMI-PARURE: BRANSOLETA, KOLCZYKI I PIERŚCIONEK Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 1,62 CT

WIEDEŃ, XIX W.

W ORYGINALNYM ETUI

 

Parura to rodzaj kompletu biżuterii, tzw. garnitur biżuteryjny. Słowo parure pochodzi z języka francuskiego i oznacza "ozdobę, zestaw, komplet", co rzeczywiście oddaje istotę tych wyrobów jubilerskich.

Pierwsza parura powstała w XVII w. na dworze króla Ludwika XIV. Parura mogła mieć w zestawie: naszyjnik, tiarę, diadem, pierścień, kolczyki, pary bransoletek (mogły się ze sobą łączyć i tworzyć „obróżkę”), broszę, grzebień, a nawet zapięcia pasów. Najsłynniejszą parurą w historii jest ta podarowana przez Napoleona żonie Józefinie, podobną otrzymała później jego druga żona Maria Ludwika.

Zarezerwowane niegdyś wyłącznie dla rodzin królewskich i klasy wyższej, definiowały siłę, władzę polityczną i dobrobyt finansowy. Dziś na rynku antykwarycznym zachowane w całości parury w oryginalnym etui, które zawsze podnosi wartość biżuterii, są dużą rzadkością. Spotykane są pół-parury, składające się z naszyjnika i kolczyków lub kolczyków i broszy.

 

Ten trzyczęściowy komplet biżuterii, należący do rzadkości w takim zestawie,  wpisuje się w nurt historyzmu ostatniej ćwiartki XIX w., z dominantą realizmu naturalistycznego, z charakterystyczną dlań ornamentyką floralną, w motywie kwiatów i listków.

Stanowi jednocześnie reprezentatywny przykład XIX w. biżuterii wielofunkcyjnej, czego przykładem jest bransoleta.

 

Bransoleta, kolczyki i pierścionek  wykonane w złocie próby 0,585, cechowanym.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w. Punce probiercze historyczne, austro-węgierskie z okresu 1872-1922 na złoto pr. 0,585, z literówką miasta monarchii A- Wiedeń. Nieczytelny monogram złotnika.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach historycznych rozet antwerpskich o masie łącznej w komplecie - 1,62 ct.

Bransoleta - diamenty o wymiarach: 5,3 mm x 4,5 mm rozeta centralna, pozostałe 3,1 mm x 3 mm, masa łączna 9 diamentów 1,22 ct.

Pierścionek - rozeta diamentowa o wymiarach - 4,3 mm, masa 0,20 ct.

Kolczyki - 3,1 mm x 2,8 mm, masa łączna 0,20 ct.

Barwa bieli H-I/Wesselton do Top Crystal+/, czystosć SI do P.

 

Technika - złoto dęte. /bransoleta/.

Bransoleta jest dwufunkcyjna - okazała, kwiatowa rozeta diamentowa jest tak skonstruowana, że po wypięciu jej z bransolety może być noszona jako wisior. Na odwrociu są 4 zawiesia umożliwiające założenie taśmy czy łańcuszka na jednym lub dwu poziomach, w epoce noszona była jako collier de chien.

Mechanizm demontażu jest bardzo prosty, mocowany na zaciskowej szpilce.

Kolczyki i pierścionek prezentują klasykę wiedeńską końca XIX w.,  w prostocie formy pełnej delikatności i subtelności.

 

Masa kompletu - 23,210 grama.

Wymiary - owal bransolety mierzony wewnątrz - 5,8 cm x 4,85 cm, na średni nadgarstek,  front o szerokości 3 cm w miejscu kwiatowej rozety, po obwodzie szerokość obręczy - 8 mm.

Pierścionek - korona 0,8 cm, rozmiar jubilerski - 13 /średnica mierzona wewnątrz - 16,6 mm/.

Kolczyki - diamenty w oprawach - 7 mm, długość całego kolczyka - 1,4 cm.

 

Stan zachowania - jest wyjątkowo piękny, praktycznie doskonały,  co w tego typu biżuterii jest rzadkością, zwłaszcza jeśli idzie o technikę wykonania bransolety i piękną, plastyczną, dwupoziomową rozetę z diamentami w formie kwiatów.

Całość bez żadnych uszkodzeń, wgnieceń, ubytków i co najważniejsze - bez żadnej ingerencji w substancję zabytkową, bez napraw czy przeróbek, jest to stan już niezmiernie trudny do pozyskania w XIX w. biżuterii użytkowej.

Złoto - zwłaszcza w rozecie bransolety - oprawach diamentów, jak i pierścionku, w ładnej patynie -  starym głębokim, ciepłym  odcieniu, co w przypadku złotej biżuterii rzadko spotykamy. Stwarza to doskonały światłocień dla blasku diamentowych rozet.

Bardzo dobrze zachowane etui - aksamit i jedwab w odcieniach granatu i niebieskiego.

 

Unikalny egzemplarz historyczny w dość rzadkim zestawieniu, z dominującą urodą bransolety, dla której klasyka w postaci kolczyków i pierścionka stanowi urokliwe, subtelne dopełnienie.

Całość zachwyca nie tylko blaskiem diamentowych róż, ale kompozycją pełną wdzięku i czaru, klimatu i 'ciepła'  dawnej biżuterii.

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty