nowosci

Naszyjniki, zawieszki

Diamentowa rozeta 1,50 ct - unikalny wisiorek

Diamentowa rozeta 1,50 ct - unikalny wisiorek

sprzedany.png

ZŁOTY WISIOREK Z ROZETĄ DIAMENTOWĄ, I POŁOWA XX W.

 

Szlif rozetowy, zwany różą, opracowano ok. 1605 r.  i jest on  pierwszym szlifem, w którym zastosowano płaskie fasety. Jego nazwa pochodzi od róży, bowiem rozmieszczenie faset w diamencie przypomina układ płatków dobrze rozwiniętej róży. Diamenty w tych szlifach mają fasetowaną tylko górną część, dolna stanowi płasko oszlifowaną podstawę. Górna część pokryta jest  trójkątnymi fasetami schodzącymi się pod mniejszym lub większym kątem na szczycie.

 

Szlif ten doskonale nadawał się więc do płaskich kamieni, pod które bardzo często podkładano folię mającą zwiększać ich blask. Dlatego też oprawy w tego typu biżuterii były zamknięte/zabudowane od spodu, jak największe rozety w tym wisiorze, a kamienie układano często blisko siebie, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt błysku diamentu.

Szlif bardzo modny i popularny w XVIII i XIX w. biżuterii,  przyjmował formy rozety antwerpskiej  /lub brabanckiej/, która  posiada w górnej części 12 faset oraz holenderskiej mającej 24 fasety.

 

Przykładem tego szlifu z pełnym wykorzystaniem kształtu surowego diamentu  - stąd nieregularny owal - jest ten wisiorek wykonany w złocie pr. 0,585, gdzie forma kamienia determinuje jego oprawę.

 

Diament w szlifie rozety antwerpskiej mierzy - 12,00 mm x 11,70 mm.

Masa minimalna szacowana w oprawie pełnej - 1,50 ct.

Barwa i czystość - J/SI2.

 

Masa wisiorka - 1,96 gr.

Wymiary - długość 2,1 cm x  szerokość 1,3 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry.

 

Prostota formy i uroda dawnej rozety w historycznym szlifie o charakterystycznym blasku i połysku jaki tylko diament mieć potrafi.

 

 Dołączam certyfikat rzeczoznawcy /gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty