nowosci

Naszyjniki, zawieszki

Krzyżyk złoty z rozetami diamentowymi 2 CT i emalią, XIX w.

Krzyżyk złoty z rozetami diamentowymi 2 CT i emalią, XIX w.

sprzedany.png

KRZYŻYK ZŁOTY Z SIEDMIOMA DIAMENTOWYMI RÓŻAMI - 2 CT  I EMALIĄ

XIX W.

 

Szlif rozetowy, zwany różą, opracowano ok. 1605 r.  i jest on  pierwszym szlifem, w którym zastosowano płaskie fasety. Jego nazwa pochodzi od róży, bowiem rozmieszczenie faset w diamencie przypomina układ płatków dobrze rozwiniętej róży. Diamenty w tych szlifach mają fasetowaną tylko górną część, dolna stanowi płasko oszlifowaną podstawę. Górna część pokryta jest  trójkątnymi fasetami schodzącymi się pod mniejszym lub większym kątem na szczycie.

Szlif ten doskonale nadawał się więc do płaskich kamieni, pod które bardzo często podkładano folię mającą zwiększać ich blask. Dlatego też oprawy w tego typu biżuterii były zamknięte/zabudowane od spodu, jak największe rozety w tym wisiorze, a kamienie układano często blisko siebie, aby jeszcze bardziej wzmocnić efekt błysku diamentu.

Szlif bardzo modny i popularny w XVIII i XIX w. biżuterii,  przyjmował formy rozety antwerpskiej  /lub brabanckiej/, która  posiada w górnej części 12 faset oraz holenderskiej mającej 24 fasety jak w tym właśnie krzyżyku z II połowy XIX wieku.

 

Krzyżyk wykonany w złocie próby 0,580. Łańcuszek nie jest przedmiotem sprzedaży. 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., forma, technika wykonania i oprawy diamentów charakterystyczne dla biżuterii z terenów ówczesnych Austro-Węgier. Brak cech probierczych wskazuje na okres sprzed 1866 roku.

 

Zdobienie - diamenty naturalne w szlifach rozet holenderskich o wymiarach -  5,8 mm x 4,2 mm,

5,5 mm x 4,0 mm, 5,5 mm x 4,2 mm, 4,5 mm x 4,5 mm.  /7 kamieni/.

Masa łączna szacowana w oprawach - 2 ct.

Barwa bieli - I-J, czystość SI.

Oprawy diamentów zamknięte od spodu, osadzone w wysokich szatonach.

Czarna emalia dość ciekawie i oryginalnie wkomponowana w całość stanowi o niezwykłym charakterze i urodzie krzyżyka.

 

Rozety z właściwym tylko tym szlifom, subtelnym diamentowym blaskiem i połyskiem, których życie i błysk doskonale podkreśla nie tylko patyna i rodzaj kunsztownie wykonanych opraw, ale i czarna emalia.

To piękno i tę właściwość starych rozet niezwykle trudno ukazać na zdjęciach, ponieważ światło odbija się tylko od niektórych faset kamieni, nie oddając urody całości - szczególnie, że rozety są wymiarowo spore, a formy nieregularne.

 

Masa krzyżyka - 6,470 grama.

Wymiary - 5 cm długości x 2,2 cm szerokości maksymalnej.

Stan zachowania - zasługuje na szczególne podkreślenie - całość konstrukcji, opraw, emalii i diamentów w bardzo pięknym, oryginalnym stanie - rzadko spotykanym w tego typu biżuterii użytkowej, nadto z tego okresu.

 

Okaz rzadki, w formie doskonale oddającej urodę diamentowych róż pięknie wkompowanych w całość, pełen subtelności i dawnego kunsztu złotniczego, świetnie wyważony także w gabarytach pozwalających na codzienne noszenie. 

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty