nowosci

Archiwum Biżuterii

Medalion - sekretnik złoty z motywem koniczynki w emalii - Wiedeń XIX/XX w.

Medalion - sekretnik złoty z motywem koniczynki w emalii - Wiedeń XIX/XX w.

sprzedany.png

MEDALION-SEKRETNIK ZŁOTY Z MOTYWEM CZTEROLISTNEJ KONICZYNKI

W ZIELONEJ EMALII, WIEDEŃ POCZ.  XX W.

 

Motyw koniczynki jest niezwykle popularnym i modnym w biżuterii bez względu na wiek i wykorzystywany w różnorodnych formach jubilerskich. W wieku XIX  i na początku XX szczególnie lubiany w medalionach i sekretnikach  - koniecznie czterolistnej w zielonej emalii, wiernie odwzorowującej oryginał. Za magiczną roślinę uważali koniczynkę Celtowie - czcili ją prawie jak symbol świętości, bo wierzyli, że dzięki niej można się kontaktować ze światem duchów. Stała się więc symbolem narodowym Irlandii i atrybutem Św. Patryka.

O ile trójlistna koniczynka oznaczała połączenie nadziei, wiary i szczęścia, o tyle, rzadko występująca, czterolistna symbolizowała już absolutne szczęście. Koniczynki dawniej święcono, noszono w schowkach - sekretnikach medalionów czy pierścieni, aby zapewniały pomyślność. Nie dziwi więc nieprzemijająca popularność tego motywu w biżuterii na przestrzeni wieków w różnej ornamentyce -  formie koniczynki, którą tworzą kamienie szlachetne czy zielonej emalii jak w tym właśnie sekretniku.

 

 Medalion w formie sekretnika wykonany w złocie próby 0,580.

Czas powstania/pochodzenie - początek XX w., Wiedeń.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier z okresu 1872-1922 bite na koluszku medalionu, z cechą kontrolną Wiednia /złoto pr. 4/.

Zdobienie - motyw czterolistnej koniczynki w zielonej emalii, tonowanej,  urokliwie wpisany w oryginalną - zdecydowanie rzadziej spotykaną - formę sekretnika.

Krawędzie zdobione grawerunkiem, konstrukcja montowana na zawiasku, wnętrze jednostronnie przeszklone.

Na odwrociu okolicznościowy grawerunek.

 

Masa sekretnika - 7,2 grama.

Wymiary -  2 cm x 3 cm, długość z zawiesiem 4 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez ingerencji, emalia z delikatnymi ryskami widocznymi pod lupą x10.

 

 Sekretnik z ponadczasowym przesłaniem w pięknej pracy jubilerskiej i oryginalnej formie,  z duszą i historią,  i co najważniejsze - na szczęście!