Naszyjniki, zawieszki
MEDALION-SEKRETNIK ZŁOTY Z MOTYWEM CZTEROLISTNEJ KONICZYNKI
W ZIELONEJ EMALII, WIEDEŃ POCZ. XX W.
Motyw koniczynki jest niezwykle popularnym i modnym w biżuterii bez względu na wiek i wykorzystywany w różnorodnych formach jubilerskich. W wieku XIX i na początku XX szczególnie lubiany w medalionach i sekretnikach - koniecznie czterolistnej w zielonej emalii, wiernie odwzorowującej oryginał. Za magiczną roślinę uważali koniczynkę Celtowie - czcili ją prawie jak symbol świętości, bo wierzyli, że dzięki niej można się kontaktować ze światem duchów. Stała się więc symbolem narodowym Irlandii i atrybutem Św. Patryka.
O ile trójlistna koniczynka oznaczała połączenie nadziei, wiary i szczęścia, o tyle, rzadko występująca, czterolistna symbolizowała już absolutne szczęście. Koniczynki dawniej święcono, noszono w schowkach - sekretnikach medalionów czy pierścieni, aby zapewniały pomyślność. Nie dziwi więc nieprzemijająca popularność tego motywu w biżuterii na przestrzeni wieków w różnej ornamentyce - formie koniczynki, którą tworzą kamienie szlachetne czy zielonej emalii jak w tym właśnie sekretniku.
Medalion w formie sekretnika wykonany w złocie próby 0,580.
Czas powstania/pochodzenie - początek XX w., Wiedeń.
Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier z okresu 1872-1922 bite na koluszku medalionu, z cechą kontrolną Wiednia /złoto pr. 4/.
Zdobienie - motyw czterolistnej koniczynki w zielonej emalii, tonowanej, urokliwie wpisany w oryginalną - zdecydowanie rzadziej spotykaną - formę sekretnika.
Krawędzie zdobione grawerunkiem, konstrukcja montowana na zawiasku, wnętrze jednostronnie przeszklone.
Na odwrociu okolicznościowy grawerunek.
Masa sekretnika - 7,2 grama.
Wymiary - 2 cm x 3 cm, długość z zawiesiem 4 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez ingerencji, emalia z delikatnymi ryskami widocznymi pod lupą x10.
Sekretnik z ponadczasowym przesłaniem w pięknej pracy jubilerskiej i oryginalnej formie, z duszą i historią, i co najważniejsze - na szczęście!