nowosci

Naszyjniki, zawieszki

Sekretnik złoty w formie serca - turkus i diamenty starego szlifu - 2,50 ct - Wiedeń XIX w.

Sekretnik złoty w formie serca - turkus i diamenty starego szlifu - 2,50 ct - Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTY SEKRETNIK W FORMIE SERCA- TURKUS

I DIAMENTY STAREGO SZLIFU - 2,50 CT, WIEDEŃ XIX  W.

 

 

Ponadczasowy motyw serca,  obecny we wszystkich epokach i środowiskach kulturowych,  od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. W starożytności uznawano je za źródło myśli, rozumu i uczuć, (emblemat Erosa,  boga miłości). W wiekach następnych to skarbnica wzruszeń, odczuć i sił życiowych. Serce do dzisiaj to symbol wszystkich zdolności duchowych  - to esencja duchowej strony człowieka. 

I tak,  dopóki nie zgaśnie miłość, która rządzi życiem każdego człowieka,  motyw serca nigdy nie wyjdzie z mody  - i trwał będzie po wsze czasy.

 

Z serduszkowej kolekcji galerii unikalny sekretnik wykonany w złocie próby 0,580, wpisujący się także w nurt biżuterii sentymentalnej. 

 

To katalogowy przykład biżuterii, która swoimi źródłami sięga sentymentalizmu i uczuciowości ostatniej ćwierci XVIII wieku - bo wtedy ......,  inspiracją do wykonania ozdoby były" ...wspomnienia straconego Przyjaciela, wdzięczność ku rodzicom, uwiecznienie iakiey  miłei dla duszy okoliczności...":-)

I tak powstawała biżuteria parlanteopowiadająca - o pamięci, miłości, żalu, przyjaźni czy patriotyzmie. Biżuteria parlante - biżuteria, która ma do przekazania jakąś opowieść - o różnych emocjach i uczuciach - niezależnie od czasu i miejsca powstania.

 

W formie sekretnika, ze schowkiem sentymentalnym na odwrociu, medalion ten stanowi  reprezentatywny przykład XIX w. biżuterii sentymentalnej.

 

Czas powstania/pochodzenie -  koniec XIX w.  Austro-Węgry - Wiedeń.

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier z cechą miejską A-Wien, na złoto próby 4  /0,580/ z okresu 1872-1922.

Cechy probiercze bite na koluszku,  na zawiesiu dodatkowa cecha kontrolna dla Wiednia.

 

Zdobienie - turkus naturalny  i diamenty starego szlifu fasetowego /na starych owalach/ o masie łącznej szacowanej w oprawach - 2,50 ct./wymiary 2,1 mm, 2,0 mm, 1,9 mm - 74 kamienie/.

Barwa bieli - I-J, czystość SI.

Turkus - symbol prawdziwej miłości - wpisany w formę gwiazdki stanowi o wyjątkowym charakterze i przesłaniu sekretnika.

 

Masa sekretnika - 8,590 grama.

Wymiary - szerokość maksymalna - 2,2 cm, długość z zawiesiem - 3,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez ingerencji, kamienie, konstrukcja i przeszklenie w pięknym - bez żadnych zastrzeżeń stanie.

 

Sekretnik wyjątkowej urody i wdzięku - formy serca, jak i połączenia kamieni; bardzo rzadki egzemplarz. Ponadczasowy symbol miłości w wydaniu historycznym okazuje się doskonale wpisywać w dzisiejsze czasy - moje szczególne rekomendacje na prezent miłości. Jedyny, z duszą, niepowtarzalny.

 

Dodam - jest zdecydowanie piękniejszy na żywo  - szczególnie blask i życie  ręcznie szlifowanych diamentów.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty