nowosci

Naszyjniki, zawieszki

Sekretnik złoty w formie serca z turkusem i diamentami - Wiedeń XIX/XX w.

Sekretnik złoty w formie serca z turkusem i diamentami - Wiedeń XIX/XX w.

Cena:
Cena:
Cena: 8 500,00 zł

SEKRETNIK ZŁOTY W FORMIE SERCA Z TURKUSEM I DIAMENTAMI,

WIEDEŃ XIX/XX W.

 

Piękna klasyka z nurtu biżuterii sentymentalnej - sekretnik - serduszko wykonany w złocie pr. 0,580 /dawna pr. 4/.

 

Czas powstania/ocechowanie - przełom XIX/XX w., punce probiercze urzędowe austro-węgierskie stosowane w latach 1872-1922 z cechą kontrolną Wiednia. /punce bite na koluszku i zawiesiu/.

Łańcuszek złoto pr. 0,585, punce probiercze Austrii stosowane  po roku 1925.

 

Zdobienie - sekretnik montowany na zawiasku, ze schowkiem sentymentalnym, dekorowany turkusem w formie serca w diamentowej 'serduszkowej' oprawie. Wnętrze przeszklone /brak jednej szybki/.

Turkus o wymiarach - 0,8 cm x 0,5 cm.

Diamenty - stare szlify rozetowe i rauty, wym. od 2,0  mm do 1,3 mm. /19 kamieni, ok. 0,10 ct/.

 

Masa sekretnika - 9,95 g.

Masa łańcuszka - 2,90 g.

Wymiary - samo serduszko  2,9 cm x 2 cm, długość z zawiesiem - 3,7 cm.

Długość łańcuszka - 36,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry.

 

 _________________________________________________

Ponadczasowy motyw serca,  obecny we wszystkich epokach i środowiskach kulturowych,  od zarania dziejów towarzyszy człowiekowi. W starożytności uznawano je za źródło myśli, rozumu i uczuć, (emblemat Erosa,  boga miłości). W wiekach następnych to skarbnica wzruszeń, odczuć i sił życiowych. Serce do dzisiaj to symbol wszystkich zdolności duchowych  - to esencja duchowej strony człowieka. I tak,  dopóki nie zgaśnie miłość, która rządzi życiem każdego człowieka,  motyw serca nigdy nie wyjdzie z mody  - i trwał będzie po wsze czasy.

 

To katalogowy przykład biżuterii, która swoimi źródłami sięga sentymentalizmu i uczuciowości ostatniej ćwierci XVIII wieku - bo WTEDY ......,  inspiracją do wykonania ozdoby były" ...wspomnienia straconego Przyjaciela, wdzięczność ku rodzicom, uwiecznienie iakiey  miłei dla duszy okoliczności...".

 I tak powstawała biżuteria 'parlante' -  'opowiadająca' - o pamięci, miłości, żalu, przyjaźni czy patriotyzmie. Biżuteria 'parlante' - biżuteria, która ma do przekazania jakąś opowieść - o różnych emocjach i uczuciach - niezależnie od czasu i miejsca powstania. Dzisiaj, za sprawą takich właśnie precjozów, możemy wpisywać w nie i tworzyć swoje własne historie i emocje.