nowosci

Archiwum Biżuterii

Wisior srebrny z turkusami i perełkami, Wiedeń XIX w.

Wisior srebrny z turkusami i perełkami, Wiedeń XIX w.

sprzedany.png

UNIKALNY WISIOR Z MOTYWEM PAWIA - SREBRO, TURKUSY I PEREŁKI,

WIEDEŃ XIX W.

 

Flora i fauna zajmują w historii biżuterii miejsce szczególne będąc inspiracją i nie lada wyzwaniem dla złotników praktycznie w każdej epoce, a zwłaszcza w XIX w. biżuterii realizmu naturalistycznego i form secesyjnych przełomu XIX/XX w. 

Ptaki od wieków budziły zainteresowanie i podziw, wiele z nich ma przypisaną symbolikę w różnych kulturach i wierzeniach, co znalazło także swój wyraz w sztuce i formach jubilerskich. 

Nie inaczej jest z motywem pawia, który ze względu na swoją specyfikę i wyjątkową urodę  szczególnie modny stał się w sztuce  secesji nie tylko jako symbol nieśmiertelności, życia wiecznego - ale przede wszystkim rajskiego życia w każdym wymiarze. 

 

Niespotykany wisior wykonany w srebrze próby 0,750, złoconym na odwrociu.

 

Czas powstania/pochodzenie - koniec XIX w., Wiedeń.

Ocechowanie - urzędowe kontrolne cechy probiercze Wiednia z okresu 1872-1922 oraz cechy warsztatowe/monogram złotnika częściowo czytelny.

 

Zdobienie - turkusy, półperły, imitacja(?) rubinu, stylizowany motyw pawia oraz ornamentyka floralna w postaci liści winorośli i kwiatu niezapominajki. 

 

Masa wisiora - 8,70 grama.

Wymiary - długość 5 cm, szerokość maksymalna - 3 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, kamienie pięknie zachowane bez uszkodzeń i wtórnych uzupełnień.

 

Rzadko spotykane sreberko ze starego Wiednia wpisujące się w nurt realizmu naturalistycznego ostatniej ćwierci XIX w. z 'dodatkiem'  sentymentalnym niezapominajki, wierności i obfitości winorośli oraz  ponadczasową symboliką pawia, nadto w pięknej  - niezwykle precyzyjnej pracy jubilerskiej w srebrze. Całość ujmuje wdziękiem, lekkością i finezją, magią i duszą rzeczy dawnej oraz urodą naturalnych turkusów i perełek wyśmienicie zachowanych.