nowosci

Naszyjniki, zawieszki

XIX w. krzyżyk z granatami - unikalna forma

XIX w. krzyżyk z granatami  - unikalna forma

sprzedany.png

KRZYŻYK Z GRANATAMI PIROPAMI - XIX W.

 

Krzyż wykonany w metalu złoconym - tombak złocony.

Pochodzenie - Niemcy lub Czechy, ok. 1870 -80 r.

Zdobienie - granaty piropy w szlifach kaboszonów i rozet  -  nazwa z j. gr. piropos - podobny do ognia, co rzeczywiście  doskonale oddaje istotę tego kamienia.

 

Na szczególną uwagę zasługuje unikalna, niespotykana forma krzyża, jak i doskonale wpisane w nią  i połączone szlify granatów - większych,  pięknych kaboszonów i maleńkich iskierek-rozetek. Uroda i ogień tych granatów są tu świetnie wyeksponowane, zaś cała kompozycja mimo takich gabarytów lekka i  subtelna w wyrazie właśnie poprzez tę ażurową oprawę kaboszonów. 

 

Masa krzyżyka - 6 gr.

Wymiary - długość 6 cm, szerokość maksymalna - 3,8 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki i kompletny, bez żadnych uszkodzeń/ingerencji zarówno konstrukcja jak i oprawy kamieni; granaty bez wtórnych uzupełnień w pięknym stanie.

 

Historyczny egzemplarz z magicznymi granatami w pięknym stanie zachowania zachwycający nie tylko urodą i barwą kamieni,  ale i formą szlifu doskonale wpisującą się w kompozycję krzyża i tak oryginalną  konstrukcję całości  Takie ułożenie  i oprawy doskonale eksponują ogień granatów, a także stanowią o subtelnym charakterze całości.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

GRANAT należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Już w antyku wierzono, że intensywna, purpurowoczerwona barwa tych kamieni wpływa przyciągająco, utrwalając miłość między ludźmi. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Rzymskie kolczyki z I i II w. n.e zdobią głównie szlifowane w kaboszony granaty.  Te piękne kamienie zdobiły także wyroby Celtów i Wikingów.

Gdy do Europy przybyli Scytowie,  przywieźli właśnie piękne granaty. Klejnoty, które znajdowano w grobach scytyjskich zdobiły granaty - kamienie miłości.

Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami. Krzyżowcy w wyprawach do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Zachowane do dziś w wielu staroruskich cerkwiach ikony i oprawy Ewangelii lśnią od czerwonych granatów. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajduje się maleńka czarka wykonana z granatu, należąca niegdyś do Anny Boleyn. Księżna Izabela Czartoryska weszła w jej posiadanie pod koniec XVIII wieku. W licznych muzeach można podziwiać wykonane z piropów piękne guzy, zdobiące szlacheckie kontusze, głowice karabel, brosze, pierścienie i inne ozdoby.

Gdy zaś w XIII w. odkryto w pobliżu Karlovych Var złoża tych fascynujących kamieni  - granaty bohemskie,  czyli piropy - piękno i magiczne właściwości granatów cenić zaczęli i królowie jak Karol IV Luksemburski czy cesarz Rudolf II Habsburg. Czeskie granaty zyskały sławę na wiele wieków, by w XIX w. stać się najbardziej lubianym kamieniem w Europie.

W magicznym oddziaływaniu granatów istotne było połączenie ich z metalami, by uzyskać pożądany efekt i skuteczność działania, jak w tym własnie krzyżyku, gdzie granaty piropy osadzono w konstrukcji ze złoconego tombaku. W starożytnosci bowiem uważano, że granaty, rubiny, czerwone spinele jako kamienie związane ściśle z Marsem, bogiem wojny, symbolem nieugiętej siły i potęgi, największą moc miały, gdy połączone były z żelazem.