nowosci

Wszystkie

Wisior neorenesansowy, emalia i perełki - Św. Jerzy zabijający smoka - XIX w.

Wisior neorenesansowy,  emalia i perełki   - Św. Jerzy zabijający smoka - XIX w.

Cena:
Cena:
Cena: 2 900,00 zł

WISIOR SREBRNY Z MOTYWEM ŚW. JERZEGO ZABIJAJĄCEGO SMOKA

EMALIA I PEREŁKI, II POŁOWA XIX W.

 

Kolekcjonerski unikat z nurtu XIX w. historyzmu - wisior wykonany w srebrze pr. 0,800.  Oryginalny łańcuch srebro ok. 0,900.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., tereny ówczesnych Austro-Węgier.

 

Zdobienie - figuralne, plastyczne przedstawienie postaci św. Jerzego w dekoracji emalią wieolobarwną i perełkami.

 

Całość kompozycji realistyczna, grawerowana i cyzelowana z dbałością o szczegóły dekoracji; emalia częściowo na giloszu.

 

Święty Jerzy zabijający smoka jest częstym motywem podejmowanym  w sztuce.  Walka Jerzego ze smokiem była często zestawiana z treścią religijną. Rycerz siedzi na białym koniu, co nawiązywało do białego konia Chrystusa z Apokalipsy św. Jana. W Apokalipsie smok jest nazywany szatanem, tak więc św. Jerzy walczy z siłami zła.

Zaś według zapisów  w 'Złotej legendzie Jakuba de Voragine', opodal miasta Silene, przy źródle wody, zamieszkał smok. Mieszkańcy, by móc korzystać z wody, dostarczali mu owce i młode dziewczyny. Gdy los wskazał księżniczkę, córkę władcy, pojawił się św. Jerzy na koniu i zabił smoka ratując księżniczkę. Od dwunastego wieku św. Jerzy powszechnie czczony jest w łacińskiej christianitas jako szczególny patron rycerstwa. To także patron wędrowców, żołnierzy, bednarzy, kowali, artystów, a także skautów i harcerzy.

 

Masa wisiora - 8,73 g.

Masa łańcuszka - 5,67 g.

 Wymiary - wisiorek - szer. 2,5 cm, długość - 5,5 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry, bez uszkodzeń konstrukcji,  jak na taki wiek nieznaczne ubytki w emalii.

 

Egzemplarz rzadko spotykany na rynku antykwarycznej biżuterii,  prezentujący nie tylko kunszt dawnego złotnictwa,  ale i szczególne przesłanie i symbolikę jakże aktualną i dziś.