nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta złota z sekretnikiem w formie serca, z brylantami dawnego szlifu i szmaragdami, 1853 r., kolekcjonerski unikat

Bransoleta złota z sekretnikiem w formie serca, z brylantami dawnego szlifu i szmaragdami, 1853 r., kolekcjonerski unikat

sprzedany.png

BRANSOLETA ZŁOTA Z SEKRETNIKIEM W FORMIE SERCA - DIAMENTY I SZMARAGDY,

1853 R.

 

Unikalny egzemplarz historyczny zachwycający nie tylko formą, stylem,  niezwykłym kunsztem dawnego złotnictwa  i połączeniem kamieni,  ale i stanem zachowania,  szczególnie w kontekście użytego kruszcu, techniki wykonania i oczywiście wieku.

 

Bransoleta reprezentatywna dla schyłki epoki biedermeier z dominantą sentymentalizmu, wykonana w całkowicie ręcznej konstrukcji w złocie pr. 0,750, dodatkowo dukatowanym.

 

Czas powstania/pochodzenie - połowa XIX w., inskrypcja na podwieszanym serduszku-sekretniku z roku 1853 r., prawdopodobnie Austria.

 

Zdobienie - ornamentyka floralna wykonana z wyjątkowym kunsztem złotniczym; dekoracja szmaragdami i diamentami w szlifach dawnych.

Podwieszane serce w formie sekretnika na zawiasku - tu inskrypcja Mit Gott 1853.

 

Szmaragdy o wymiarach - 5,70 - 5,30 mm i 4,20 - 3,00 mm, o zielonej, nasyconej barwie.

Diamenty - szlify dawne brylantowe - formy cushion - masa łączna ok. 0,50 ct.  /4 kamienie/.

Barwa/czystość - F-G/SI-P1.

 

 Masa bransolety - 28.10 g.

Wymiary - element centralny - 2,2 cm -2,1 cm, serduszko - szer. 1,3 cm, długość z zawiesiem  - 1,7 cm.

Ogniwa o szer. 7.5 mm.

Długość użytkowa  - ok. 17 cm, zwracam uwagę, iż w tej konstrukcji i formie bransoleta powinna być w miarę dopasowana /nie mieć zbyt dużego luzu/.

 

 Stan zachowania -  piękny i oryginalny, bez uszkodzeń, bardzo rzadko spotykany w tego typu biżuterii, bez żadnych napraw - ma to zawsze ogromny wpływ na wartość antykwaryczną, co podkreślam szczególne.

 

 Przykład dzieła jubilerskiego sprzed prawie 170 lat prezentujący kunszt i klasę dawnego złotnictwa; egzemplarz jednostkowy w formie i kompozycji zdecydowanie ponadczasowej, z duszą,  z którym  możemy tworzyć naszą własną historię.