nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta złota z turkusami, II połowa XIX w.

Bransoleta złota z turkusami, II połowa XIX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BRANSOLETA Z TURKUSAMI 

II POŁOWA XIX W.  - RARE

 

Na styl biżuterii II połowy XIX w. szczególny wpływ miały rozwijające się nauki przyrodnicze, jak i archeologiczne wykopaliska.

Po wystawie Swiatowej w Londynie w 1862 r., zapanowała moda na biżuterię inspirowaną znaleziskami archeologicznymi. Pojawiają się  więc ozdoby w stylach historycznych, inspirowane antykiem, mówimy o stylu tzw. archeologiczno-historycznym. Wzorowano się na antyku zarówno pod względem formy jak i technik złotniczych, widzimy szczególnie nawiązanie do  złotnictwa etruskiego i hellenistycznego. Mniej lub bardziej przetworzone motywy antykizowane oraz charakterystyczne dla tego stylu formy i  techniki zdobienia (filigran, granulacja, złocenie dukatowane) utrzymały się do końca XIX wieku.

 

Przykładem  nawiązania do tego stylu jest ta bransoleta, wykonana w złocie proby 0,585, badanym;  złoto dukatowane, matowione.

 

Czas powstania - II połowa XIX wieku, lata 1860-80 te, prawdopodobnie Austro-Węgry.

 

Technika/zdobienie - złoto dęte, cyzelowane i grawerowane, turkusy wielobarwne.

 

Centralny element z nutką XIX w.sentymentalizmu - w formie kwiatowej rozety - w postaci  turkusowej niezapominajki.

 

W XIX w. symbolice kwiatów  niezapominajka oznaczała "prawdziwą miłość, stałość uczuć" i przeważnie kojarzona była  z turkusem,  który w końcu zaczęto uważać  za symbol niezapominajki.

 

Masa bransolety - 13,200 grama, wymiary - front 2,4 cm, obręcz po obwodzie szerokości 0,9 cm.

Obwód mierzony wewnątrz owalu - 5,85 cm x 4,9 cm, na szczupły i na średni nadgarstek, układa się dobrze ze względu na owal obręczy.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez wgnieceń,  co w przypadku takiej techniki wykonania, dekoracji reliefowej, jak i użytkowego charakteru  bransolety jest rzadkością; sprawny zamek.

 

Na szczególne podkreślenie zasługuje zachowanie sie pięknej,  ponad wiekowej patyny - którą na złotych wyrobach spotykamy rzadko, a która na tej formie bransolety i dukatowanym złocie prezentuje się wyjątkowo ładnie, dodając klimatu, charakteru i podkreślając antykizujący styl bransolety.

 

Rzadki, niepowtarzalny egzemplarz bransolety, szczególnie w takiej stylistyce i takim zdobieniu turkusami - miłośniczkom jednostkowej, historycznej biżuterii użytkowej z duszą - dedykuję szczególnie. Także i ze względu na symbolikę turkusów - ponadczasową. 

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty