nowosci

Archiwum Biżuterii

Bransoleta z połowy XIX w. z granatami piropami w formie węża

Bransoleta z połowy XIX w. z granatami piropami w formie węża

sprzedany.png

BRANSOLETA Z POŁOWY XIX W., Z GRANATAMI  PIROPAMI,  Z MOTYWEM WĘŻA

 

Bransoleta wyjątkowej urody i stanu zachowania z ok. 1850-60 r.,  ręcznej roboty w złotym double ! taka robota ( złoto na metalu/srebrze ok. 250/1000, złocenie metodą ogniową ),  niezwykle rzadko spotykana w takim wykonaniu i  z tego okresu z motywem węża w naturalistycznej formie, zdobionym granatami piropami.

 

Motyw węża - wszechobecny przedmiot kultu,  symbol wielu kultur. Obecny praktycznie w każdej dziedzinie sztuki, nie inaczej było w historii biżuterii. Szczególnie w wieku XIX w., w modnym w  II połowie nurcie realizmu i naturalizmu.

Motyw niezwykle popularny  zwłaszcza  od początków XIX w., gdy w 1839 roku książę Albert wręczył królowej Wiktorii pierścionek zaręczynowy w kształcie węża  -  od tego czasu  popularnosć tego motywu trwa  nieprzerwanie do dzisiaj.

Symbolika - w zależności od przedstawienia  - znak pierwotnych sił kosmicznych oraz nieśmiertelności ze względu na umiejętności ,,odnawiania się " poprzez zmienianie starej skóry - a więc odnowa, długowieczność, uzdrawianie; ale i wąż to także atrybut kobiecej przebiegłości i mądrości.

Wąż to emblemat lekarzy, czarów, podziemnych bóstw, wyobraża sprawy tajemnicze, niezrozumiałe. Jest wy­obrażeniem spraw tajemniczych, rzadkich, niezrozumiałych, skrytych w tajnikach nieuświadomionych przeżyć i myśli.

W formie jak ten - przede wszystkim symbolizował mądrość,  "Bądźcie mądrzy jako węże" - wąż w Biblii ((Ew. wg Mateusza -  10,16).

 

Wykonanie takiego majstersztyku w złoconym metalu wywodzi się z faktu, iż w starożytności uważano, że granaty piropy - ogniste, rubiny, czerwone spinele jako kamienie związane ściśle z Marsem, bogiem wojny, symbolem nieugiętej siły i potęgi, największą moc miały, gdy połączone były  z żelazem.  

W magicznym oddziaływaniu granatów istotne było właśnie połączenie ich z metalami, by uzyskać pożądany efekt i skuteczność działania.

 

Bransoleta w formie dwudzielnej, owalnej obręczy, granaty - piropy -  (z j. gr. piropos - podobny do ognia) w szlifach wysokich, pięknych pełnych rozet,  ogniste, pięknie zachowane - bez wykruszeń, uszkodzeń faset, ubytków.  Wszystkie oryginalne o wymiarach - 3-4-5 mm w kasztowych oprawach.

 

Całość zdobi piękny, precyzyjny grawerunek.

 

Masa bransolety - 19.190 grama, wymiary - owal 6,2 cm x 5 cm, na średni i szczupły nadgarstek, ze względu na owal układa się dobrze w każdym rozmiarze, także tęższym.

 

Stan zachowania - wyśmienity, wyjątkowo doskonały jak na tak użytkowy walor  z połowy XIX w., w niezwykle modnym wówczas nurcie. Granaty w bardzo dobrym stanie, bez uszkodzeń, wykruszeń, wytarć,  złocenie w bardzo dobrym stanie (ogniowe), całość konstrukcji bez żadnych zastrzeżeń, wgnieceń, uszkodzeń, sprawny zamek.

 

Walor z ponadczasową symboliką, doskonale wpisującą się w dzisiejsze czasy;   niezwykłej urody, roboty i stanu zachowania. Egzemplarz historyczny praktycznie nieosiągalny,  jednostkowy,  rarytas każdej kolekcji antykwarycznej biżuterii.