Archiwum Biżuterii
BROSZA ZŁOTA W FORMIE BRATKA Z PERŁAMI I DIAMENTAMI,
POCZ. XX W.
Kwiaty i rośliny to najbogatsze źródło odwołań symbolicznych wykorzystywanych przez wieki w jubilerstwie. Symbolika kwiatów to ponadczasowe i wdzięczne źródło insipiracji dla form jubilerskich, a także nie lada wyzwanie dla złotników i możliwość wykazania niezwykłego kunsztu złotniczego. W znaczeniu i wyrażaniu emocji w biżuterii XIX w. pnącza winorośli symbolizowały wierność, róża – miłość, zaś bratek - przyjaźń.
Obok często spotykanych i modnych gałązek kwiatowych czy bukietów przewiązanych wstążką pojawiają się ozdoby w tej stylistyce przyjmując dość wierne realistyczne formy poszczególnych kwiatów, w pełnej plastyce pracy, czego przykładem jest ta brosza w formie bratka charakterystycznego dla wiedeńskiej szkoły jubilerskiej przełomu XIX/XX w.
Brosza wykonana w złocie pr. 0,580.
Czas powstania/pochodzenie - pocz. XX w., ok. 1900-1910, tereny ówczesnych Austro-Węgier.
Zdobienie - perły naturalne - 4 sztuki, hodowlane - 2, barwy białej.
Diamenty - szlify rozetowe stare - masa ok. 0,60 ct. /84 kamienie/.
Barwa i czystość - G-H/SI-P.
Masa broszy - 9,45 gr.
Wymiary - 3,6 cm x 3 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry, bez uszkodzeń.
Historyczny egzemplarz urzekający nie tylko pełną wdzięku i finezji formą, niezwykłym urokiem w połączeniu z mistrzostwem wykonania i kunsztem złotniczym dziś już niespotykanym, ale i połączeniem maleńkich skrzących diamentów w pełnej plastyce kompozycji z perłami kroplami.