nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złota z okazałymi koralami i diamentami starego szlifu - Austro-Węgry, XIX/XX w.

Brosza złota z okazałymi koralami i diamentami starego szlifu - Austro-Węgry, XIX/XX w.

sprzedany.png

BROSZA  ZŁOTO-SREBRNA Z KORALEM CZERWONYM

I DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU

AUSTRO-WĘGRY, PESZT XIX/XX W.

 

Brosza wykonana w złocie próby 0,580, oprawa diamentów srebro.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., urzędowe historyczne punce probiercze zachowane i czytelne na zapięciu /haczyku/ broszy  - Austro-Węgry, Peszt - cecha miejska P- Budapest, 1872-1922, na złoto pr. 4 /0,580/. Lutowie częściowo metalowe.

 

Zdobienie - okazałe korale  szlachetne barwy czerwonej szlifowane w kaboszony   -  średnica 1,4 cm,  wysokość 0,9 cm.

Diamenty naturalne w szlifach starych rozetowych i fasetowych - na nieregularnych owalach - 3 mm - 2,5 mm, 2,5 mm - 2 mm,  7 sztuk o masie łącznej 0,10 ct.

Diamenty o blasku i życiu charakterystycznym  dla specyfiki szlifów,  podkreślonym patyną srebrnych opraw, są tu tylko dodatkiem do piękna korala.

Całość konstrukcji w złocie, korale na nitach; prosta, klasycystyczna kompozycja całości podporządkowana wyeksponowaniu urody i okazałej formy korali.

 

Masa broszy - 13,870   grama, wymiary - 5 cm długości, 1,8 cm szerokości. 

Stan zachowania - bardzo dobry, całość konstrukcji złoto-srebrnej bez uszkodzeń, ubytków,  sprawne oryginalne zapięcie. Diamenty oryginalne bez wtórnych uzupełnień, korale w bardzo dobrym stanie, jedynie jeden posiada minimalne zarysowania widoczne z bardzo bliskiej odległości, w noszeniu zupełnie niezauważalne.  Patyna na srebrze i na złocie.

 

Na szczególną uwagę zasługuje, obok  tak wyśmienitego stanu zachowania,   bardzo oryginalna, niespotykana forma broszy, doskonale eksponująca piękno starego, prawdziwego korala, podkreślonego dyskretnym diamentowym blaskiem. 

 

Brosza zachwyca wyrafinowaną prostotą, rzadkim zestawieniem kamieni w tym okresie -  korali z diamentami; to kompozycja doskonale wyważona, o pięknych proporcjach, jednocześnie delikatna w wyrazie, z nutką elegancji, ale i z zachowaniem funkcjonalności i ponadczasowego wdzięku.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów  i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty