nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złota z perydotem i diamentami starego szlifu - Lwów/Wiedeń XIX/XX w.

Brosza złota z perydotem i diamentami starego szlifu - Lwów/Wiedeń XIX/XX w.

sprzedany.png

ZŁOTA BROSZA Z PERYDOTEM  I  BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU 

AUSTRO-WĘGRY,  LWÓW - WIEDEŃ XIX/XX W.

 

Brosza  wykonana w złocie próby 0,585 oraz srebrze.

 

Czas powstania/pochodzenie - pocz. XX w.

Brosza nosi komplet historycznych cech probierczych ówczesnej monarchii austro-węgierskiej z okresu 1872-1922,  na złoto pr. 0,585, ze znacznikami miast - F-Lwów oraz  A-Wiedeń.

Mamy tu przykład ciekawej proweniencji  i historii - forma i kompozycja broszy, wysoki kunszt wykonania, a przede wszystkim użycie,  charakterystycznego dla biżuterii  rosyjskiej tego okresu,  kamienia takiego jak perydot - tu pochodzącego ze złóż uralskich -  i połączenie go z diamentami  - potwierdza wykonanie  lwowskie, na wschodnich granicach monarchii, i  jego późniejszy wiedeński "import". 

 

Brosza reprezentatywna dla okresu historyzmu przełomu XIX/XX w.,  w klasycystycznej,  prostej kompozycji, doskonale eksponującej urodę i barwę perydotu z dodatkowym diamentowym światłem.

 

Zdobienie - perydot /zwany także chryzolitem, rzadka, szlachetna odmiana oliwinów/, starego szlifu fasetowego, o wymiarach - 1,96 cm x 1,35 cm, i masie 7,30 ct,   pięknej, intensywnie zielonkawo-złocistej barwie.

Diamenty naturalne w szlifach brylantowych starych o masie łącznej  0,20 ct, I/SI.

 

Masa broszy - 6,510   grama, wymiary - 2,8 cm x 2 cm. 

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny, bez uszkodzeń czy napraw, jedynie perydot nosi ślady użytkowania w postaci nieznacznych zarysowań powierzchni,  bez znaczenia dla klasy i piękna wyrobu, jak i niewidocznych w noszeniu.

 

Egzemplarz historyczny zachwycający nie tylko urodą perydotu, ale i wyjątkową prostotą kompozycji,  pełnej wdzięku i wyrafinowania jednocześnie, doskonale wyważoną.  Zwraca uwagę szlachetnością formy i pięknymi proporcjami, jak i - co szczególnie podkreślam, i co właśnie w tak prostych kompozycjach doskonale widać -   mistrzostwem  wykonania, dopracowaniem najdrobniejszych szczegółów istotnych nie tylko dla urody broszy, ale i jej funkcjonalności.  

 

Piękno i magia prawdziwych kamieni,  dusza i historia, i coraz rzadsza już dzisiaj proweniencja.

 

Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów  i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

Oliwiny, perydoty - "zielone złoto", kamienie  słońca, jak zwali je  Egipcjanie. Zielonozłocisty odcień zdecydowanie wyróżnia je wśród innych kamieni szlachetnych. Ze względu na swój unikalny kolor, magiczne właściwości tych kamieni znano już w antyku. Bardzo ceniono je nie tylko  w jubilerstwie, ale i także jako amulet, który niszczy magiczne zaklęcia i moce. Umieszczano je więc w talizmanach i amuletach. Wspomina także o nim  Hildegarda z Bingen /XII w./ - oczywiście w kontekście zdrowia, także psychicznego. Pisze o nim jako o  kamieniu pomocnym przy bólach serca oraz będącym źrodłem  życiodajnej siły. Według wierzeń perydot jest kamieniem duchowej, finansowej  i zdrowotnej obfitości.