nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza złoto-srebrna z ametystami 45 CT i perłami, XIX/XX w.

Brosza złoto-srebrna z ametystami 45 CT  i perłami,  XIX/XX w.

sprzedany.png

BROSZA ZŁOTO-SREBRNA Z AMETYSTAMI 45 CT I PERŁAMI - XIX/XX W.

 

Brosza wykonana w złocie próby 0,580 oraz srebrze pr. 0,800. /lutowie częściowo metalowe/.

 

Czas powstania/pochodzenie - przełom XIX/XX w., ok. 1900 r., Austro-Węgry lub Niemcy.

Zdobienie -  ametyst naturalny, fasetowany, bardzo dobrej jakości - fioletowej nasyconej barwy jak i wyjątkowej  czystości o masie łącznej trzech kamieni - 45 ct.

 

Ametysty ujęte w formę trójlistnej koniczynki zdobionej perłami naturalnymi tworzą kompozycję niezwykle urokliwą. Do celtyckiego motywu koniczyny chętnie nawiązywano w biżuterii XIX w. i na początku XX w., bo uważano ją,  wzorem Celtów,  za roślinę magiczną, symbol szczęścia. Koniczynki często święcono i skrywano w medalionach i pierścieniach  - sekretnikach.

 

Masa broszy  - 16,050 grama.

Wymiary - 4 cm x 3,8 cm.

Stan zachowania - bardzo dobry,  zarówno całość konstrukcji, oprawa,  jak i kamienie zachowane wyśmienicie.

Ametysty bez uszkodzeń, skaz, przytarć.

 

Brosza pełna wdzięku i charmu, zarówno za sprawą tak pięknej kompozycji kamieni  i formy całości,  jak i samych ametystów - prawdziwych, nie modyfikowanych, urzekających swoją urodą. 

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty

 

Ametysty - cenione są  już od starożytności przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

 

Jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia  trunków.  Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

 

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”.

 

Ametyst nazywany jest także  „kamieniem harmonii i relaksu”.

Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

 

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

 

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

 

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ  ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].