nowosci

Archiwum Biżuterii

Brosza z przełomu XVIII/XIX w., z diamentami starego szlifu - 2 ct

Brosza z przełomu XVIII/XIX w., z diamentami starego szlifu - 2 ct

sprzedany.png

BROSZA SREBRNO-ZŁOTA Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU   2 CT -  XVIII/XIX W.,  RARE

 

Z przełomu XVIII/XIX w., ze wskazaniem na końcówkę wieku XVIII, srebrno-złota brosza wykonana w całości ręcznie w  srebrze próby 0,750 i złocie próby 0,580, badane.

Utrzymana w stylistyce końcowki baroku, rokoka, w rozbudowanej, okazałej  formie z bogatą dekoracją floralną,  niesłychanie plastyczną, przestrzenną; ornamentyka  rocaille'owa.

 

W broszy ręcznie oprawiono  43 diamenty naturalne, w starych szlifach rozet i rautów na formach nieregularnych owali, o wymiarach - centralna  6,2 x 4,8 mm (0,44ct) i  pozostałe 3 x 2,3 mm.

Masa łączna diamentów - 2,00 ct., poprzez specyfikę szlifu i oprawę,  optycznie,  masa ta wydaje się znacznie większa.

Barwa - biel H-I-J, czystość SI do P. Wspaniały diamentowy blask, jaki tylko te szlify potrafią mieć, nadto w spatynowanym srebrze,  prezentują się wybornie. Niestety, tego typu blasku i diamentowego  ognia  nie są w stanie oddać zdjęcia.

 

Masa broszy - 16.200 grama, wymiary - 5,4 cm x 3,8 cm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, wręcz doskonały - zważywszy na wiek ponad 200-letni to stan wyśmienity, w całości oryginalny - wszystkie diamenty  oryginalne bez wtórnych uzupełnień, cała konstrukcja  w bardzo dobrym stanie, sprawne zapięcie broszy, żadnych zastrzeżeń.

 

To wspaniały okaz dawnej,  ponad 200-letniej  roboty z diamentami -  prezentujący najwyższą wartość artystyczną, wykonanie z nieprawdopodobnym kunsztem, lekkością, subtelnością, finezją  - mimo wagi diamentów i broszy - sam wdzięk,  czar i magia dawnej biżuterii. Egzemplarz historyczny, jednostkowy,  który  dedykuję koneserom tematu.

 

Brosza z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.