nowosci

Archiwum Biżuterii

Broszo-wisior srebrno-złoty z brylantami starego szlifu 2,25 CT - II połowa XIX w.

Broszo-wisior  srebrno-złoty z brylantami starego szlifu 2,25 CT - II połowa XIX w.

sprzedany.png

WISIOR Z FUNKCJĄ BROSZY  -  SREBRNO-ZŁOTY Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU - 2,25 CT

II POŁOWA XIX W. 

 

Na styl biżuterii II połowy XIX w. szczególny wpływ miały rozwijające się nauki przyrodnicze jak i archeologiczne wykopaliska. Około 1850 r. pojawiają się nowe motywy dekoracyjne – wraz z realizmem i naturalizmem pojawiają się wyroby wiernie odzwierciedlające otaczającą nas rzeczywistość, ale i obiekty nawiązujące do stylów historycznych. Różna była ich symbolika. Motywy roślinne i zwierzęce, wiernie odtworzone kwiaty, gałązki z liśćmi, wici latorośli i bluszczu - królują po Londyńskiej Wystawie Swiatowej w 1851 r.

 

Zaś szczególnie modnym motywem, niezwykle wdzięcznym i popularnym praktycznie przez cały XIX w., były kwiaty w mniej lub bardziej przetworzonej formie – ułożone w bukiety, rozmieszczone na gałązkach, przewiązane wstęgami. W okresie realizmu stylizacja ograniczona była do minimum, czego przykładem niech będzie ten właśnie broszo-wisior, w rzadko spotykanej formie samego, okazałego kwiatu.

 

Wykonany w latach ok. 1850-70., swój niezwykły, pełen wdzięku i wysublimowany wygląd zawdzięcza formie wielostopniowej, okazałej rozety, na misternej, srebrnej konstrukcji całości (pr. 0,750, złoto pr. 0,570-580) - (proszę zerknąć na zdjęcia profili i film), którą ozdobiono diamentami w szlifach starych brylantowych - XIX w., najcenniejszych szlifach, na starych owalach oraz diamentami w szlifach rozet i rautów.

 

Każdy płatek kwiatu jest z niezwykłą precyzją i kunsztem ręcznie wycinany i dopracowany, brzegi ozdobione diamentami w szlifach rozet, środki płatków zdobione diamentami w szlifie brylantowym starym, wokół centralnego diamentu, piękna i realizmu całości dopełniają kwiatowe pręciki zdobione diamentowymi rautami.

 

Centralnie, w perfekcyjnie wykonanej oprawie,  brylant o wymiarach - 5,3 mm i masie ponad 0,50 ct.

 Pozostałe brylanty - 3, 7 mm - 3,5 mm, rozety diamentowe - 3,2 - 3,0 mm.

Masa łączna - 2,25 ct, biel H-I, czystość VS do SI.

 

Oprawy diamentów - srebrne, klasyczne szatonowe XIX w.  oprawy, ręcznie wycinane i precyzyjnie dopracowane, w patynie, podkreślają szlachetność diamentowego blasku, co, razem z całością konstrukcji, daje wrażenie trójwymiarowości, niezwykłej lekkości i finezji. Patyna w sposób szczególny podkreśla tu brylancję, ogień i życie diamentów, które są wyjątkowo piękne za sprawą starych szlifów i jakości kamieni. 

 

Brosza posiada, zgodnie z XIX w. funkcjonalizmem w drogiej diamentowej biżuterii oraz ówczesną modą - odkręcaną szpilkę na gwintach, umożliwiającą noszenie jej jako wisiora, zapewne także stanowiła element dopinany do bransolety i diademu.

W przypadku noszenia jako broszy - zabezpieczenie stanowi także oryginalny łańcuszek z agrafką, zaś zawiesie posiada prostą konstrukcję umożliwiającą zdejmowanie - pokazuję na zdjęciach.

 

Masa - 16.810 grama.

Wymiary - sam kwiatowy element ok. 3,8 cm szerokości, długość razem z zawiesiem - 5,2 cm.

 

Stan zachowania - zasługuje na szczególne podkreślenie - oryginalny i kompletny z epoki, konstrukcyjnie doskonały, z zachowaniem się oryginalnego zdejmowanego zawiesia i zabezpieczającego łańcuszka z agrafką.

Diamenty - wszystkie oryginalne z epoki w pięknym stanie, bez uszkodzeń.

 

Egzemplarz historyczny prezentujący najwyższą wartość artystyczną, niepowtarzalny urok i wyrafinowanie, kunszt i precyzję wykonania najwyższej miary; przykład małego dzieła sztuki jubilerskiej o doskonale wyważonej - spójnej kompozycji, ponadczasowej, jednostkowej, z duszą, a także, z prawdziwymi - nie poprawianymi diamentami.

Stanowi doskonałą inwestycję o niepodważalnej wartości artystycznej i historycznej.

 

Ekspertyza biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów jest dołączona do zakupu.

 

Zdjęcia nie oddają piękna całości, zwłaszcza diamentowego blasku, dlatego zachęcam Państwa do obejrzenia filmu.