nowosci

Archiwum Biżuterii

Broszo-wisior z bławatkowym szafirem i diamentami starego szlifu - Wiedeń, XIX w.

Broszo-wisior z bławatkowym szafirem i diamentami starego szlifu - Wiedeń, XIX w.

sprzedany.png

BROSZO-WISIOR ZŁOTY Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU I SZAFIREM,

WIEDEŃ, XIX W.

 

Unikalny egzemplarz historyczny - broszo-wisior wykonany w złocie próby 0,585, dukatowanym, matowionym.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w., ze wskazaniem na lata 1870/80.

Broszo-wisior posiada punce probiercze austro-węgierskie z okresu 1872- 1922 na złoto pr. 0,585, z literówką miasta A - Wiedeń, bite trzykrotnie - na głównym środkowym zawiesiu, na szpilce oraz ażurowej bizie /konstrukcji odwrocia/.

 

Zdobienie - szafir naturalny niebieski o pięknym nasyconym bławatkowym wybarwieniu, czysty, klarowny, w starym szlifie fasetowym, masa - 0,63 ct /6 mm x 4,5 mm/ oraz diamenty naturalne w szlifach - Mazarina /masa 0,13 ct/ i rozetowych w kompozycji wokół szafiru - masa 0,07 ct.  Biel - I-J, czystość SI.

 

Technika - filigran, granulacja, cannetille.

 

Broszo-wisior stanowi reprezentatywny przykład stylu archeologiczno-historycznego w biżuterii,  i to zarówno jeśli idzie o ornamentykę -  fauna i flora ujęte w kompozycję wybitnie antykizującą,  jak i technikę zdobniczą prezentującą wysoki kunszt artystyczny starego Wiednia.

Szczególnego uroku całości dodaje motyw niebiański w formie szafirowo-diamentowej gwiazdy.

 

Masa broszo-wisiora - 12,860 grama.

Wymiary - 3,7 cm szerokości x 4 cm długości.

 

Stan zachowania - zasługuje na szczególne podkreślenie - jest  wyjątkowo piękny, zważywszy na takie zdobienia. Zarówno całość konstrukcji, kamienie, zawiesia, zapięcie i szpilka w bardzo dobrym, oryginalnym z epoki, stanie.

Piękna, ponad wiekowa patyna, którą na złotych wyrobach spotykamy rzadko, a która na tej formie broszo-wisiora i dukatowanym złocie prezentuje się wyjątkowo ładnie, dodając klimatu, charakteru i podkreślając antykizujący styl całości.

 

Konstrukcja pozwala na noszenie waloru zarówno jako broszy, jak i wisiora - taśmę, aksamitkę czy łańcuszek można przeciągnąć na dwóch poziomach, zaś szpilka i zapięcie broszy są zupełnie niewidoczne frontalnie, dodatkowo szeroki haczyk bezpiecznie chowa szpilkę.

 

Majstersztyk dawnego złotnictwa i unikalny egzemplarz historyczny prezentujący najwyższą wartość artystyczną w połączeniu z urokiem i magią rzeczy dawnej i piękna prawdziwych, nie modyfikowanych kamieni.

 

Zakup z  certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty