nowosci

Archiwum Biżuterii

Carl Holl, Cannstadt. Broszowisior z ametystami i perełką, ok. 1890 r. - RARE

Carl Holl, Cannstadt.  Broszowisior z ametystami i perełką, ok. 1890 r. - RARE

sprzedany.png

CARL HOLL, CANNSTADT, BROSZOWISIOR Z AMETYSTAMI I PEREŁKĄ,  1890 r.,  RARE

 

Katalogowy, unikalny, z końca XIX w., broszowisior z ametystami naturalnymi i perełką głębinową.

 

Warsztaty Carla Holla, Cannstadt, znamienitego i głównego wytwórcy biżuterii Cesarstwa Niemieckiego,  (Der Bazar, 1890 s. 291, za Brigitte Marquardt , Schmuck Realismus und Historismus, 1850-1895, s. 268. ) - na zdjęciu.

 

Brosza prezentuje styl historyczny końca XIX w.  W całości ręczna robota w srebrze próby 0,800, złoconym, cyzelowanym,  z oprawnymi, w ręcznie wycinanych szatonach, ametystami naturalnymi - oprawa dodatkowo w filigranowym oplocie.

Ametysty wyborne, w starych fasetowych szlifach, o jednolitym pięknym, nasyconym wybarwieniu - mają wymiary  okazałe : 1,5 cm x 1,2 cm, (3 sztuki)  oraz 1,25 cm x 1 cm   (2 sztuki), i są w bardzo dobrym stanie zachowania, bez uszkodzeń.

 

Brosza ma wymiary równie okazałe - 4,1 cm x 3,3 cm, masa  - 12.460 grama. Sprawne zapięcie oraz kryte  zawiesie umożliwiające noszenie jako wisior.

Całość prezentuje bardzo dobry stan zachowania, złocenie bez przetarć, w lekkiej patynie.

 

Egzemplarz wyjątkowej urody, stanu zachowania, jak i klasy dawnego złotnictwa  - zdecydowanie  unikalny, katalogowy,  z pięknymi XIX w. królewskimi kamieniami  - ametystami  - cenionymi już od starożytności przez Egipcjan, Greków, Rzymian. Sumerowie uważali, że ametyst to talizman, który wzbudza w obdarowywanym uczucie miłości do ofiarodawcy. I to przekonanie trwa do dnia dzisiejszego.

Ten XIX w. rarytas ametystowy dedykuję koneserom tematu, szczególnie.  Unique!

 

Estymacje dawnej ametystowej biżuterii na polskim rynku antykwarycznym:

brosza z ametystem

bransoleta z ametystem

zagranicznym: spinki z ametystami

 

AMETYST - jego nazwa pochodzi od greckiego słowa „amethysos”, czyli w polskim tłumaczeniu „trzeźwy”. Starożytni Grecy pili bowiem wino z ametystowych kielichów, które wypełnione czystą wodą nadawały jej barwę prawdziwego wina. Niektórzy z tych bardziej wstrzemięźliwych Greków korzystali z tego - zamiast wina pili wodę. Inni uważali, iż ametystowe naczynie chroni przed skutkami nadmiernego spożycia  trunków.  Do dziś ametyst uznawany jest za kamień trzeźwości.

Ametyst nazywany jest także  „kamieniem harmonii i relaksu”.

Przywraca równowagę osobom podatnym na stres, przynosi spokój i uwolnienie umysłu od negatywnych myśli. Pomaga radzić sobie z emocjami, dodaje cierpliwości, uwalnia od codziennego zmęczenia i problemów.

Ametystowi przypisuje się także pomoc przy łagodzeniu konfliktów w życiu osobistym i zawodowym, a także oczyszczania miejsc, gdzie długo przebywamy (biur, domów, sklepów) z nagromadzonej tam, z różnych źródeł, negatywnej energii. Dotyczy to także sfery życia seksualnego - również w tym obszarze dzięki częstym kontaktom z energią Ametystu możemy wykazywać się większą fantazją, a w konsekwencji dawać i otrzymywać więcej satysfakcji.

W przeszłości ametyst był ulubionym kamieniem dostojników kościelnych.

Purpura przez stulecia uznawana była za kolor królewski, dlatego jest zrozumiałe, dlaczego od wieków jest pożądanym klejnotem.

Leonardo da Vinci wspominał, że ametyst ma moc odpędzania grzesznych myśli i zwiększa jasność umysłu. Ponieważ  ametystowi przypisywano działanie umacniania celibatu i pobożności, był od średniowiecza ważnym kamieniem ozdobnym kościoła katolickiego.

Ametyst był nazywany kamieniem biskupim - niektórzy biskupi noszą pierścienie z ametystem po dziś. Jest wymieniany jako jeden z kamieni pektorału Aarona (Wj 28:19; Wj 39:12). W Apokalipsie Św. Jana stanowi ozdobę dwunastej warstwy fundamentu niebieskiego Jeruzalem (Ap 21:20). [wiki].

Ametysty znajdują się wśród brytyjskich klejnotów królewskich. Caryca Katarzyna Wielka wysyłała na Ural tysiące robotników w poszukiwaniu kamieni najwyższej jakości, stąd też pochodzi określenie “syberyjska jakość”.