nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi parure: kolczyki i brosza w oryginalnym etui, II połowa XIX w.

Demi parure: kolczyki i brosza w oryginalnym etui, II połowa XIX w.

sprzedany.png

DEMI PARURE - BROSZA I KOLCZYKI W ORYGINALNYM ETUI

II POŁOWA XIX W.

 

Około 1850 r., wraz z rozwijającymi się naukami przyrodniczymi, jak i archeologicznymi wykopaliskami, pojawiają się w biżuterii nowe motywy dekoracyjne – wraz z realizmem  i naturalizmem pojawiają się wyroby wiernie odzwierciedlające otaczającą nas rzeczywistość, ale i obiekty nawiązujące do stylów historycznych.   

 

Obok wiernego naśladownictwa fauny i flory, modne stają się wówczas także motywy przedmiotowe (realizm przedmiotowy)  - paski, klamerki, guziki, wstążki,  mankiety, sprzączki,  frędzle w różnych konfiguracjach.

Z lat 50.-60. XIX w. pochodzą szkice kolczyków z zawiniętymi taśmami, przełożonymi przez zdobione sprzączki czy  frędzlami /z Hanau, Pforzheim, Schwabisch Gmund/.

 

W okresie realizmu stylizacja motywów roślinnych bądź przedmiotowych  ograniczona była do minimum, co świetnie odzwierciedla  ta unikalna w formie demi parure.

 

Komplet biżuterii - kolczyki i brosza wykonane w stopie nietypowym - /wg analizy spektro miedź ok. 80%, pozostałe cynk, złoto, pallad, cyna/.

 

Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., prawdopodobnie Niemcy.

Komplet złocony ogniowo /złoto matowione, stwarzające wygląd złota dukatowanego/.

Złocenie ogniowe - za pomocą amalgamatu złota - złota wysokiej próby rozpuszczonego w rtęci, którą usuwa się przez odparowanie w ogniu - obecnie nie stosowane ze względu na silnie trujące działanie par rtęci, metoda niezwykle trwała i skuteczna, co widać na przykładzie egzemplarzy biżuterii z epoki dotrwałych do dzisiejszych czasów w doskonałym stanie zachowania złota.

 

Zdobienie - filigran, granulacja, perły głębinowe i szklane imitacje pereł z epoki.

 

Masa kompletu - 32.210 grama.

Wymiary - kolczyki - długość 6,5 cm, szerokość - 1,4 cm,  brosza - 3,1 cm szerokości, 5,5 cm długości.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, komplet nie nosi śladów używania i żadnej ingerencji w substancję zabytkową.

Oryginalne - fikuśne  i inne od typowych, etui  -  w stanie dobrym.  /ze względu na wygięcie dolnej drewnianej podstawy wieko się nie domyka, ale do przechowywania parury etui jest idealne.

 

Demi-parure jest niezwykle rzadkim przykładem stylu historycznego w biżuterii praktycznie nieobecnego na rynku antykwaryczym.

Łączy w sobie cechy nurtu historyczno-archeologicznego z realizmem przedmiotowym - motywem paska/wstęgi i klamerki ujętym w kompozycję antykizującą, klasyczną w wyrazie, jak i zdobieniu i technice złotniczej.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty