Archiwum Biżuterii
DEMI PARURE - BROSZA I KOLCZYKI W ORYGINALNYM ETUI
II POŁOWA XIX W.
Około 1850 r., wraz z rozwijającymi się naukami przyrodniczymi, jak i archeologicznymi wykopaliskami, pojawiają się w biżuterii nowe motywy dekoracyjne – wraz z realizmem i naturalizmem pojawiają się wyroby wiernie odzwierciedlające otaczającą nas rzeczywistość, ale i obiekty nawiązujące do stylów historycznych.
Obok wiernego naśladownictwa fauny i flory, modne stają się wówczas także motywy przedmiotowe (realizm przedmiotowy) - paski, klamerki, guziki, wstążki, mankiety, sprzączki, frędzle w różnych konfiguracjach.
Z lat 50.-60. XIX w. pochodzą szkice kolczyków z zawiniętymi taśmami, przełożonymi przez zdobione sprzączki czy frędzlami /z Hanau, Pforzheim, Schwabisch Gmund/.
W okresie realizmu stylizacja motywów roślinnych bądź przedmiotowych ograniczona była do minimum, co świetnie odzwierciedla ta unikalna w formie demi parure.
Komplet biżuterii - kolczyki i brosza wykonane w stopie nietypowym - /wg analizy spektro miedź ok. 80%, pozostałe cynk, złoto, pallad, cyna/.
Czas powstania/pochodzenie - II połowa XIX w., prawdopodobnie Niemcy.
Komplet złocony ogniowo /złoto matowione, stwarzające wygląd złota dukatowanego/.
Złocenie ogniowe - za pomocą amalgamatu złota - złota wysokiej próby rozpuszczonego w rtęci, którą usuwa się przez odparowanie w ogniu - obecnie nie stosowane ze względu na silnie trujące działanie par rtęci, metoda niezwykle trwała i skuteczna, co widać na przykładzie egzemplarzy biżuterii z epoki dotrwałych do dzisiejszych czasów w doskonałym stanie zachowania złota.
Zdobienie - filigran, granulacja, perły głębinowe i szklane imitacje pereł z epoki.
Masa kompletu - 32.210 grama.
Wymiary - kolczyki - długość 6,5 cm, szerokość - 1,4 cm, brosza - 3,1 cm szerokości, 5,5 cm długości.
Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, komplet nie nosi śladów używania i żadnej ingerencji w substancję zabytkową.
Oryginalne - fikuśne i inne od typowych, etui - w stanie dobrym. /ze względu na wygięcie dolnej drewnianej podstawy wieko się nie domyka, ale do przechowywania parury etui jest idealne.
Demi-parure jest niezwykle rzadkim przykładem stylu historycznego w biżuterii praktycznie nieobecnego na rynku antykwaryczym.
Łączy w sobie cechy nurtu historyczno-archeologicznego z realizmem przedmiotowym - motywem paska/wstęgi i klamerki ujętym w kompozycję antykizującą, klasyczną w wyrazie, jak i zdobieniu i technice złotniczej.
Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty