nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi parure - kolczyki i brosza z diamentami starego szlifu i perełkami, biedermeier, pocz. XIX w.

Demi parure - kolczyki i brosza z diamentami starego szlifu i perełkami, biedermeier, pocz. XIX w.

sprzedany.png

DEMI - PARURE: KOLCZYKI I BROSZA, OK. 1820-40, Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU I PEREŁKAMI, BIEDERMEIER, RARE

 

Unikalny komplet biżuterii z I połowy  XIX w., z okresu,  kiedy to biżuteria przyjęła najbogatsze formy, rozbudowane i efektowne. "Rozłożysty” biedermeier, charakterystyczne, duże, kompletowane w garnitury, ozdoby, pasowały do odsłoniętych ramion i upiętych włosów. Precjoza z tej epoki wykonywane były ze złotej lub srebrnej, pokrywanej złotem,  lekkiej blachy, perfekcyjnie cyzelowanej, repusowanej  i grawerowanej, często z dużymi kamieniami o intensywnych barwach lub kolorowym szkłem, dominowały zróżnicowane faktury i wielobarwne emalie.

Ornamentyka inspirowana była rokokiem, dominowały zdobienia wolutowe, mięsiste liście, roccaille, pełna plastyka formy, jak w tym komplecie wykonanym w złocie próby ok. 0,560, oraz srebrze, lutowie metalowe.

 

Czas powstania/pochodzenie: okres biedermeier ok. 1820-1840, Niemcy - Schwäbisch Gmünd lub Austro-Węgry.

 

Zdobienie: diamenty naturalne w historycznych szlifach rautów/rozet, oprawne w srebrne abdeki oraz naturalne perełki słodkowodne. Masa diamentów - 0,24 ct, barwa I-J /Top Crystal/, czystość Si do P. Charakterystyczny, subtelny diamentowy blask starych szlifów, podkreślony patyną opraw.

Technika: złoto dęte, repousse, cyzelunek, motywy florystyczne, roccaille, woluty. Pełna plastyka formy.

 

Na szczególną uwagę, obok kunsztu i precyzji wykonania, a także faktu zachowania się kompletu z tego okresu, zasługuje forma kolczyków, bardzo rzadko spotykana oraz piękne i nieczęste zdobienie tego typu biżuterii w takiej postaci  - diamentami w srebrnych abdekach i perłami. 

 

Masa kompletu - 13,240 grama, wymiary - kolczyki 3,5 cm długości x 1,7 cm szerokości, brosza - 5 cm x 3 cm.

 

Stan zachowania - wyjątkowo piękny, w całości oryginalny z epoki, elementy dekoracyjne w postaci cyzelowanych liści i pąków  w ładnej szlachetnej patynie, całość bez uszkodzeń czy ubytków, co w tego typu biżuterii jest niezwykłą rzadkością ze względu na formę i  technikę wykonania, i oczywiście - wiek, a tu mamy prawie 200 lat historii. Oryginalne diamenty i perełki.

 

Dość reprezentatywną kolekcję tego typu biżuterii posiada Städtisches Museum w Schwäbisch Gmünd, lecz takiej parury tam nie widziałam.

 

Przykład historycznej, katalogowej biżuterii okresu biedermeier i dawnego złotnictwa najwyższej miary, bez mała 200-letniego, w komplecie i w pięknym, oryginalnym z epoki stanie; egzemplarz zdecydowanie jednostkowy, z duszą i historią - i ponadczasowym urokiem i wdziękiem.

Oryginalne parury, demi - parury z tego okresu to już unikaty na rynku antykwarycznym, dlatego szczególnie rekomenduję koneserom tematu, miłośnikom unikalnej historycznej biżuterii oraz jako nabytek dla kolekcji  muzealnych.

 

 

Parure z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.