nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi-parure: kolczyki i brosza z granatami piropami, XIX w., w oryginalnym etui

Demi-parure: kolczyki i brosza z granatami piropami,  XIX w., w oryginalnym etui

sprzedany.png

DEMI-PARURE - KOLCZYKI I BROSZA Z GRANATAMI PIROPAMI - XIX W.

w  oryginalnym etui

 

Komplet biżuterii wykonany w tombaku złoconym -  kolczyki i brosza z granatami piropami.

 

Czas powstania/pochodzenie - połowa XIX w., lata ok. 1840-60,  Bohemia.

 

Zdobienie - granaty piropy  -  (z j. gr. piropos - podobny do ognia) w starych szlifach wysokich, pięknych  rozet,  ogniste, ładnie  zachowane - bez wykruszeń, o pięknym intensywnym wybarwieniu  w  klasycystycznej formie całości.

Oprawa - najstarsza oprawa granatów typu abgedeckt, kasztowa, zamknięta, w tombaku złoconym.

 

Oprawa ta wywodzi się z faktu, iż w starożytnosci uważano, że granaty, rubiny, czerwone spinele jako kamienie związane ściśle z Marsem, bogiem wojny, symbolem nieugiętej siły i potęgi, największą moc miały, gdy połączone były  z żelazem.

 

Masa kompletu -14,520 grama, wymiary - kolczyki 3,8 cm długości x 2,5 cm szerokości,

Brosza - średnica 3,5 cm.

 

Na szczególną uwagę zasługuje fakt zachowania się z tego okresu użytkowej biżuterii z granatami -  w komplecie, w oryginanym etui i, co zwłaszcza podkreślam  -  w pięknym oryginalnym stanie, bez żadnych napraw, ubytków, przeróbek - oryginalne zapięcia w kolczykach i broszy, całość konstrukcji w pięknym stanie, bardzo dobrze zachowane etui.

 

Zachwyca także prosta i  piękna,  rzadka  forma kolczyków i ażurowa kompozycja  broszy w postaci wielostopniowej rozety.

 

Szczególnie dedykuję miłośniczkom historycznych egzemplarzy  i piękna XIX w. granatów - które w parurze  i oryginalnym etui oraz tak  pięknym stanie zdarzają się już bardzo rzadko.

 

GRANAT   należy do minerałów, które od najdawniejszych czasów budziły zainteresowanie i podniecały fantazję ludzką, zaspokajały potrzebę odczuwania piękna i pogłębiały przesądy. Jest jednym z 29 kamieni, którym w starożytności i jeszcze w średniowieczu przypisywano magiczną i uzdrawiającą moc. Do dziś należy do grupy kamieni zodiakalnych - kamienień urodzinowy miesiąca stycznia.

 

Swoim podopiecznym użycza całej gamy pięknych kolorów życia i miłości.

 

Czerwone granaty uważano za tajemnicze. W Indiach almadyn o pięknej czerwonej barwie był czczony jako święty kamień Buddy. Z tych właśnie granatów wykonywano pierścienie, brosze, kolczyki oraz gemmy, na których ryto wizerunki bogów i cesarzy. Pochodzące z pierwszych wieków chrześcijaństwa krzyże, zdobione są bardzo często granatami.

 

Krzyżowcy w wyprawach do Ziemi Świętej używali amuletów z czerwonymi granatami, by strzegły ich przed ranami. Zachowane do dziś w wielu staroruskich cerkwiach ikony i oprawy Ewangelii lśnią od czerwonych granatów. W Muzeum Czartoryskich w Krakowie znajduje się maleńka czarka wykonana z granatu, należąca niegdyś do Anny Boleyn. Księżna Izabela Czartoryska weszła w jej posiadanie pod koniec XVIII wieku. W licznych muzeach można podziwiać wykonane z piropów piękne guzy, zdobiące szlacheckie kontusze, głowice karabel, brosze, pierścienie i inne ozdoby. 

 

W magicznym oddziaływaniu granatów istotne było połączenie ich z metalami, by uzyskać pożądany efekt i skuteczność działania. 

 

Granat jest kamieniem wskazanym dla osób, którym szczególnie trudno jest dokonywać zmian w życiu z obawy przed nieznanym. Tego  typu ludzie, mimo, iż nie są zadowoleni z obecnego stanu rzeczy, nie potrafią znaleźć odwagi, aby oderwać się od niezdrowych relacji, przyzwyczajeń, nałogów czy własnej bierności. Energia granatu pozwala przezwyciężyć własną nieśmiałość i lęk przed zmianą, gdyż buduje odwagę i poczucie własnej wartości, także tej związanej z własną seksualnością. Ufamy sobie, akceptujemy siebie i to, co aktualnie mamy, doceniamy wszystkie rzeczy czy umiejętności, które posiadamy. Nie obawiamy się niczego złego od innych i - tak, jak w samospełniającej się przepowiedni - spotykają nas tylko dobre rzeczy.
Granat pomaga w pokonaniu obaw związanych z podjęciem ryzyka i wyzwaniami, które stoją za pójściem za swoimi marzeniami. Może dlatego, w każdej epoce spotykamy biżuterię z tymi pięknymi i fascynującymi kamieniami.