nowosci

Archiwum Biżuterii

Demi - parure: kolczyki i brosza z turkusami w oryginalnym etui, AUSTRO-WĘGRY XIX w.

Demi -  parure:  kolczyki i brosza z turkusami w oryginalnym etui, AUSTRO-WĘGRY  XIX w.

sprzedany.png

 DEMI PARURE - KOLCZYKI I BROSZA W ORYGINALNYM ETUI,

AUSTRO-WĘGRY XIX W.

 

Komplet biżuterii z II połowy XIX w., ręcznej roboty w złocie pr. 0,585, cechowanym - cechy probiercze  u  nasady zapięć kolczyków widoczne na fot. - Austro-Węgry 1872-1922, inicjały złotnika,  literówka miasta nieczytelna /Wien lub Bregenz/. Złoto żółte, dukatowane na frontach  oraz różowe polerowane na krawędziach.

 

Brosza w formie sekretnika, ze schowkiem sentymentalnym, zamknięcie ze szlifowanego szkła, dekoracja cyzelowana, grawerowana w dwóch kolorach złota oraz filigran i granulacja. Analogiczny motyw w kolczykach.

Zdobienie turkusami naturalnymi. Styl historyczny reprezentatywny dla II połowy XIX w., antykizujący w empirowej formie całości, użyciu dukatowanego złota i typowej dekoracji stylu antyku /złotnictwa etruskiego, hellenistycznego/ z nutką sentymentalizmu -  tu wyrażoną formą broszy oraz symboliką turkusów - kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i w końcu same kamienie stały się symbolem stałości uczuć i prawdziwej miłości.

 

Masa kompletu - 9.350 grama, wymiary: kolczyki - 2,3 cm długości x 1,2 cm szerokości, brosza - 3,5 cm długości x 2,5 cm szerokości.

 

Stan zachowania - idealny, w całości oryginalny z epoki, bez żadnej ingerencji w substancję zabytkową, zupełnie niespotykany w tego typu biżuterii użytkowej z tego okresu  - miało zapewne na to wpływ także i przechowywanie w oryginalnym etui.

Na szczególną uwagę zasługuje fakt zachowania się kompletu  bez żadnych kompilacji i przeróbek, tak częstych w biżuterii z tego okresu  - przeróbki zapięć, kolczyków na broszki czy wisiorki - tu mamy oryginalne zapięcia w kolczykach, w broszy, żadnych przeróbek czy napraw obniżających lub  - w przypadku kompilacji -  pozbawiających zupełnie wyroby wartości antykwarycznej.

Etui wykonane z drewna w połączeniu  z burgundowym jedwabiem, wnętrze - aksamit i jedwab w kolorze  ecru.

Piękna delikatna patyna, jaką tylko ponad wiekowe złoto mieć potrafi.

 

Jednostkowy egzemplarz historyczny  prezentujący urok dawnej biżuterii z kunsztem  i najwyższą precyzją wykonania - wyraźny klimat epoki, symbolika turkusów i doskonały stan zachowania w oryginalnym,  pięknym etui,  czynią zeń zdecydowany rarytas każdej kolekcji antykwarycznej biżuterii.

Komplety z tego okresu  w oryginalnych etui i tak idealnym stanie zachowania należą do rzadkości; nadto ten urzeka delikatnością i kobiecością.

 

Zwracam Państwa szczególną uwagę, iż  parure jest wykonana z niezwykłą subtelnością i kunsztem - jest zdecydowanie piękniejsza  niż na zdjęciach, które, poprzez powiększenia, odbierają filigranowość roboty.

Estymacje samych kolczyków w tym stylu: tutaj

tutaj

 

TURKUS: KAMIEŃ ZWYCIĘZCA - KAMIEŃ NIEBIOS - ŁADNY KAMIEŃ


Turkus - to turecki kamień, z greckiego "kalait", czyli "ładny kamień". Z języka francuskiego -  turecki kamień (pierre turquoise).


Historia turkusów sięga czasów starożytnych, a nazwa kalait została użyta przez rzymskiego pisarza Pliniusza Starszego. Turkus przywędrował do nas  z Turcji, tamtędy bowiem wiódł szlak handlowy z drogimi kamieniami.
Ogromną popularnością cieszył się w okresie Starego Państwa w Egipcie. Niedaleko,  na półwyspie Synaj, znajdowały się pierwsze udokumentowane złoża tego minerału. Turkus noszono jako amulet  i  umieszczano  w grobowcach, by pomóc przejść do lepszego świata.

 

Aztekowie, którzy również mieli do niego dostęp, przy jego użyciu wykonywali spore ilości masek rytualnych. Prawdziwą popularność turkusy zdobyły jednak dzięki Indianom Navajo, Zuni i Apaczom, którzy łączyli je ze srebrem, tworząc w ten sposób doskonałe ozdoby (tak bardzo pożądane przez białego człowieka).

 

Turkus, jak każdy kamień szlachetny ma swoje znaczenie. Stosowany jako talizman i kamień leczniczy, chroni przed biedą i nienaturalną śmiercią. Wzmacnia pozytywną energię, a osłabia negatywną. Wprowadza w nasze życie równowagę i harmonię. Już w XIX wieku turkusy  były modnymi ozdobami, szczególnie w nurcie biżuterii sentymentalnej. Kolor turkusów kojarzył się z niezapominajkami i był symbolem stałości uczuć.

 

Turkus, nazywany "kamieniem - zwycięzcą" - we wszystkich epokach był wybierany jako pełen energii talizman przez wojowników.
Kamieniowi temu przypisuje się nadzwyczaj szczęśliwe właściwości.

 

Niebieskie turkusy, zwane są również "kamieniami niebios", a ich przeznaczeniem miało być wprowadzanie zgody: pojednania wrogów i kończenia sporów.
Turkus strzeże przed negatywnymi wibracjami i zapobiega stanom lękowym. Chroni przed złym losem i wypadkami - niegdyś był to szczęśliwy kamień dla jeźdźców, dzisiaj polecany jest dla kierowców.
Zapewnia noszącej go osobie jasny, zrównoważony umysł. Sprzyja zachowaniu pogody ducha, dodaje optymizmu i sił witalnych. Ze względu na te właściwości jest polecany osobom, które często się komunikują. Jest to również symbol hojności, szczerości i oddania.