nowosci

Archiwum Biżuterii

Kolczyki z diamentami starego szlifu - 5 CT - połowa XIX w. ok. 1840-50

Kolczyki z diamentami starego szlifu  - 5 CT - połowa XIX w. ok. 1840-50

sprzedany.png

 KOLCZYKI Z DIAMENTAMI STAREGO SZLIFU - 5 CT

POŁOWA XIX W., OK. 1840-50, RARE

 

Te wspaniałe kolczyki zostały wykonane w połowie XIX w. - lata 1840-50, w złocie próby 0,500, badanym, a swój niezwykły i imponujący wygląd zawdzięczają oryginalnej, wielostopniowej strukturze w formie kwiatowej rozety oraz zdobieniu wysokiej jakości diamentami w historycznych szlifach rozet holenderskich.

 

Kwiatowe fronty centralnie zdobią  okazałe, przepiękne rozety o wymiarach:

- środkowe - delikatny owal 8,2 mm - 7,3 do 7,6 mm i masa szacowana minimum. - 0,80 ct każda (optycznie wymiary każdej rozety  odpowiadają masie prawie 2 ct brylantu).  

 

Rozety piękne i romantyczne, o właściwym tylko sobie, wspaniałym diamentowym blasku i ogniu,  spotęgowanym takim właśnie, stopniowanym ułożeniem kamieni oraz wyśmienitą jakością. Oprawy kastowe, w patynie.

Barwa H-I, czystość VS (z centralnymi) do SI.

 

Masa łączna wszystkich diamentów - 5 ct. /44 sztuki/


Masa kolczyków - 12,980 grama.

Wymiary - fronty o średnicy 2 cm, długość całego kolczyka - 3 cm.

 

Stan zachowania - doskonały, diamenty bez żadnych skaz zewnętrznych, wyszczerbień, ubytków.  Oprawy jak i cała konstrukcja  w pięknym stanie, sprawne  zapięcia, co w przypadku takiego wieku jest niezmierną rzadkością. Wszystkie diamenty oryginalne bez wtórnych uzupełnień.

 

Majstersztyk XIX w. złotnictwa,  łączący ogromny urok dawnej biżuterii z precyzją wykonania i -  co szczególnie ważne - mimo wagi diamentów i złota - kolczyki są lekkie w wyrazie,  emanują    delikatnością i finezją całego projektu. Wielostopniowość rozety, jej przestrzenność podkreśla trójwymiarowość  kolczyków, a diamenty sprawiają wrażenie zawieszonych w powietrzu. Zachęcam Państwa do obejrzenia filmu, który to oddaje najlepiej.

 

Walor jednostkowy, niezwykłej urody i magii starego diamentu,  już dziś niespotykany,  i właśnie fakt dotrwania do dzisiejszych czasów tak okazałych i wspaniałych form bez pocięcia na pierścionki lub inne mniejsze kompilacje, zasługuje na szczególne podkreślenie.

 

Zdecydowanie stanowią kolekcjonerską perełkę, którą dedykuję koneserom tematu.

 

A  5 ct na nowe 50 lat - bezcenne:-)

 

 Kolczyki z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.