nowosci

Archiwum Biżuterii

Medalion-sekretnik, II połowa XIX w., złoto i perełki głębinowe, motyw niebiański

Medalion-sekretnik, II połowa XIX w., złoto i perełki głębinowe, motyw niebiański

sprzedany.png

ZŁOTY MEDALION - SEKRETNIK, II POŁOWA XIX W.,  PEREŁKI GŁĘBINOWE  W MOTYWIE NIEBIAŃSKIM 

 

Medalion z II połowy XIX w., lata 1860-70-te, ręcznej  roboty  w złocie próby 0,585, badanym,  w formie sekretnika.

W takich sekretnikach możemy zamknąć: „... wspomnienia straconego Przyjaciela, wdzięczność ku Rodzicom,  czy uwiecznienie iakiej miłei dla duszy okoliczności..." Bywają  więc i włosy, i portrety,  i wieniec papierowych niezapominajek, czy ... pierwsze ząbki dziecka ( te w bransolecie  królowej Wiktorii). Użycie włosów jest najbardziej charakterystyczne dla   biżuterii angielskiej, we Francji funkcjonował inny sposób wyrażania uczuć – kamienie szlachetne  dobierano i układano w ozdobie tak, że pierwsze litery ich nazwy tworzyły pożądane słowo-wyznanie. 

 

Ten sekretnik  wpisuje się więc  w nurt XIX w. biżuterii  sentymentalnej,  z  motywem charakterystycznym dla II połowy XIX w., szczególnie lat 60-80-tych - motywem niebiańskim, tu gwiazdy złożonej z perełek  głębinowych.

 

Motyw gwiazdy, ze względu na jej symbolikę, był szczególnie ulubionym w biżuterii z tego okresu - będąc z jednej strony efektem rozwoju nauk astronomicznych i przyrodniczych, z drugiej zaś wyrażając jej istotę  -   boskiej  idei, boskiego oka, bóstwo, Mesjasza, anioła, boski ogień, światło niebiańskie, ale i ....

nieskończoność, ideał, szczęśliwość, sukces, nadzieję, szczęście, wolność,  czystość,  nieśmiertelność,  przeznaczenie.

 

Wyrażenie symboliki tego motywu w postaci perełek  głębinowych  dodaje nam szczególnego kontekstu - wszak  perły to doskonałość i tajemnica. 

Wyjątkowe piękno pereł ceniono już w antycznym świecie. W dawnych podaniach i legendach jej powstanie kojarzone jest z miłością. W starożytnej Grecji była symbolem Afrodyty, która zrodziła się z piany morskiej. Wówczas to perłami stały się rozproszone krople wody. Albo - perły to także zastygłe łzy nimf morskich, wylane po śmierci pięknych młodzieńców, którzy utonęli w morzu.  Albo - pierwsze perły to łzy aniołów. 

Drogocenna perła, rzadka i szlachetna, mogła się urodzić tylko ze spadłej rosy albo ...od uderzenia pioruna.

Symbolika - czystość, zdrowie nieśmiertelność,  bogactwo, szczęście i dobroć. To symbol wzniosłości, wiary, wiedzy tajemnej, poświęcenia, połączenia ognia z wodą.  Przysłowie mówi: oko jest perłą oblicza.

Najdawniejszy symbol doskonałości, klejnot księżycowy i kobiecy.

________________________________________________________________________________

Medalion jest więc katalogowym, reprezentatywnym przykładem biżuterii historycznej II połowy XIX w., także w technice wykonania. 

Front stanowi piękna robota w  złocie cyzelowanym, tak samo zdobione zawiesie. Odwrocie gładkie, wnętrze wyłożone bordowym jedwabiem, przeszklenie  zachowane jednostronnie.

 

Masa medalionu - 10.360 grama, wymiary - 5,4 cm długości z zawiesiem x 3,1 cm szerokości.

Stan zachowania - bardzo dobry, w całości oryginalny z epoki, pięknie zachowane wszystkie perły głębinowe, oraz dekoracja frontu. Na odwrociu krawędzi bardzo delikatne, minimalne wgniecenia, bez znaczenia dla urody przedmiotu i zupełnie niewidoczne w noszeniu.

 

Polecam Państwu szczególnie z bransoletą i pierścionkiem w podobnym wykonaniu z tego samego okresu - tworzą unikalny, pięknie dobrany komplet z epoki - także w kolorystyce złota,  kunszcie i precyzji wykonania.

 

Egzemplarz historyczny z piękną  symboliką XIX w. biżuterii, jednostkowy i niepowtarzalny, z duszą i magią dawnej biżuterii zdecydowanie. 

 

Dołączam certyfikat biegłego  rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

Estymacje nie takich okazów: tutaj