nowosci

Archiwum Biżuterii

Medalion-sekretnik w srebrze - Amor i Psyche - granaty i turkusy - Austro-Węgry XIX w.

Medalion-sekretnik w srebrze - Amor i Psyche - granaty i turkusy - Austro-Węgry XIX w.

sprzedany.png

MEDALION SREBRNY W FOMIE SEKRETNIKA

AMOR I PSYCHE, GRANATY, TURKUSY I EMALIA

WARSZTATY SIEDMIOGRODU, XIX W. 

 

Unikalny medalion - sekretnik wykonany w srebrze próby 0,750, częściowo złoconym.

 

Czas powstania/pochodzenie - ostatnia ćwierć XIX w., warsztaty złotnicze Siedmiogrodu  - charakterystyczne dla XIX w. złotnictwa z tych terenów formy i techniki złotnicze, połączenie kamieni - turkusów z granatami w typowych dlań oprawach -  oraz biała emalia z czarnym zdobieniem. 

Nurt biżuterii sentymentalnej, tak dominujący w tym złotnictwie z tego okresu, doskonale wyraża niezwykle urokliwa scenka rodzajowa  - miniatura malowana na porcelanie - motyw Amora i Psyche w kunsztownej oprawie  i doskonałym stanie  zachowania. 

 

Ocechowanie - urzędowe historyczne punce probiercze ówczesnych Austro-Węgier - probiernia w Budapeszcie; po utworzeniu Austro-Węgier w 1867 roku Siedmiogród był częścią Korony Św. Stefana praktycznie do początku lat 40. XX w., stąd cechy Urzędu probierczego w Peszcie.

 

Zdobienie - turkusy i granaty - te w rzadkich dla nich szlifach markizy - ułożone naprzemiennie, także w zawiesiu, na podłożu biało-czarnej emalii. 

Odwrocie ze schowkiem sentymentalnym, otwierane - montowane na zawiasku, przeszklone. 

 

Masa medalionu - 23,240 grama.

Wymiary - 7 cm długości x 4,4 cm szerokości.

Stan zachowania - piękny!  kamienie, konstrukcja, porcelanka w bardzo dobrym stanie bez ubytków czy uszkodzeń. 

 

Sentymentalna biżuteria w rzadkim wydaniu i kunsztownej pracy złotniczej historycznych warsztatów ujmuje swym niepowtarzalnym i niespotykanym dzisiaj wdziękiem i urokiem miniatury, formy i kamieni; nadto w tak pięknym stanie zachowania i rzadkości występowania miłośniczkom starych sreberek rekomenduję szczególnie.