nowosci

Archiwum Biżuterii

Parure w oryginalnym etui - bransoleta, brosza i kolczyki, AUSTRO-WĘGRY 1866-1872

Parure w oryginalnym etui - bransoleta, brosza i kolczyki, AUSTRO-WĘGRY 1866-1872

sprzedany.png

PARURE W ORYGINALNYM ETUI - BRANSOLETA, BROSZA, KOLCZYKI,

AUSTRO - WĘGRY 1866-1872 - RARE

 

Parure z okresu ówczesnej monarchii austro-węgierskiej  - punce probiercze z lat 1866-1872, literówka miast jeszcze wtedy nie  funkcjonowała, każdy z elementów kompletu, obok cech państwowych, posiada także inicjały złotnika SJ.

 

Bransoleta, brosza i kolczyki wykonane zostały w złocie pr. 0,585, dodatkowo pokrytym dukatem 0.986, elementy  centralne medalionów w złocie delikatnie różowym.

 

Technika - repusowanie, cyzelunek, filigran.

Zdobienie - emalia czarna, turkusy, perły głębinowe.

 

Wymiary - bransoleta: owal 5,5 cm x 4,8 cm, na średni, ale i szczupły nadgarstek, front medalionu - 4 cm długości x 3,3 cm  szerokości.

 

Brosza - 4 cm x 3,2 cm szerokości,  kolczyki - 3,8 cm długości x 1,5 cm szerokości.

 

Masa całości - 25.740 grama.

 

Stan zachowania - praktycznie doskonały, jedynie odwrocie frontu  bransolety posiada delikatne wgniecenie na samej krawędzi, pokazuję na fot., bez znaczenia dla użytkowania jak i klasy wyrobu. Czytelne ocechowanie, sprawne, oryginalne zapięcia broszy , bransolety i kolczyków, wspaniale zachowany dukat, oryginalne turkusy i perły, oraz w idealnym stanie cyzelowane elementy floralne jak i emalia - to wszystko, a przede wszystkim  fakt zachowania się całego kompletu  w oryginalnym etui zasługuje na szczególne podkreślenie. Etui skórzane w bardzo dobrym stanie, wnętrze - burgundowy aksamit i jedwab.

 

Walor klasy muzealnej, na polskim rynku antykwarycznym, jak i w kolekcjach muzealnych  -  nieobecny, na zagranicznym -  praktycznie nieosiągalny w parurze i oryginalnym etui.

 

Stanowi katalogowy przykład dawnego złotnictwa najwyższej miary, nieprzemijającego piękna dawnej biżuterii, to nie tylko majstersztyk sam w sobie, ponadczasowa uroda i wdzięk,  klasa i wyrafinowanie, ale i  prawie 150 lat historii, to ta właśnie dusza - i magia, jaką tylko taka biżuteria mieć potrafi.

 

Szczególnie rekomenduję koneserom tematu oraz jako unikalny nabytek dla kolekcji  muzealnych.

Parure z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.