nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek art deco z akwamarynem, l. 1930/40.

Pierścionek art deco z akwamarynem, l. 1930/40.

sprzedany.png

 PIERŚCIONEK ART DECO

AKWAMARYN 25 CT,

L. 30/40 XX W.

 

 Akwamaryny stały się niezwykle popularne i pożądane w latach 20. XX w., kiedy to modna stała się biżuteria o jasnych, pastelowych kolorach, zaś barwa jak i schodkowy ośmiokątny szlif tego kamienia doskonale komponowały się z geometrycznymi formami biżuterii. Szczególnie ważna  - obok jakości - była także jego wielkość, a wartość jego znacznie wzrastała, gdy przekraczał masę 10 karatów.

Aqua marinae o swej subtelnej barwie wody morskiej wpisywała się w nurt biżuterii epoki art deco w wyrafinowanych estetycznie, designerskich formach jubilerskich, a katalogowym przykładem prostej kompozycji podporządkowanej wielkości i geometrycznej formie szlifu akwamarynu jest ten właśnie pierścionek.

 

Pierścionek wykonany w całości ręcznie w złocie pr. 0,585.

Czas powstania - l. 1930/40, styl art deco.

 

Zdobienie - akwamaryn barwy błękitnej o doskonałej czystości, tonie i nasyceniu barwy; 

doskonale harmonizuje z ciepłym starym odcieniem złota, wpisany w geometryczną formę i ażurową konstrukcję ręcznie robionej oprawy reprezentatywnej dla estetyki art deco lat 1930/40.

 

Szlif schodkowy na formie ośmiokąta prostokątnego.

Masa - ok. 25 ct, wymiary -  19,45 x 15,58 x H 9,94 mm.

 

Masa pierścionka - 10,94 g.

Wymiary - korona 2,1 cm x 2 cm, wysokość  - 0,8 cm.

Rozmiar jubilerski - 15.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny, konstrukcja bez zastrzeżeń, akwamaryn posiada z racji wieku delikatne miejscowe przytarcia na niektórych fasetach widoczne pod lupą x 10 , niewidoczne w noszeniu.

 

Piękny, rzadko spotykany okaz z epoki - uroda kamienia, formy i pracy.