nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek platynowy z brylantem starego szlifu - 3,90 CT - i diamentami, Wiedeń, art deco lata 20. XX w.

Pierścionek platynowy z brylantem starego szlifu - 3,90 CT - i diamentami, Wiedeń, art deco lata 20. XX w.

sprzedany.png

 

PLATYNOWY PIERŚCIONEK Z BRYLANTEM STAREGO SZLIFU - 3,90 CT

I DIAMENTAMI,  WIEDEŃ,  ART DECO LATA 20.  XX W.

 

Pierścionek wykonany w platynie próby 0,950.

 

Czas powstania/pochodzenie - okres międzywojenny XX w., lata 20. ,  Wiedeń.

Pierścionek nosi urzędowe punce probiercze Austrii stosowane po roku 1923 na platynę próby 0,950, dodatkowo monogram złotnika KB.

Są to cechy wwozowe /celne, na importy; forma, wykonanie, oprawa kamienia może sugerować także proweniencję francuską/.

 

Zdobienie - diament naturalny w szlifie brylantowym starym o masie 3,90 ct.

Wymiary kamienia - 9,87 mm x 9,7 mm x H 5,67 mm.

Barwa bieli - K /Crystal+/, czystosć P1.

 

Diament o wyjątkowo pięknym życiu i blasku starego szlifu, wspaniałej brylancji i grze barw - ogniu, co przy takich wymiarach kamienia utrudnia zrobienie zdjęć oddających jego urodę i klarowność  - diament posiada jedną inkluzję - wrostek widoczny od strony tafli - na jednym ze zdjęć pokazuję w kilkunastokrotnym powiększeniu.

 

Diamentowy błysk potęguje platynowa oprawa, frontalnie prawie niewidoczna i subtelne, diamentowe akcenty boków pierścionka /wyprowadzenia szyny, / a zwłaszcza wyjątkowej urody ażurowa - arkadowa oprawa i grawerunek.

 

Taka praca jubilerska podkreśla subtelność i wysublimowany charakter pierścionka, który mimo sporego brylantu, jest wyjątkowo delikatny i  kobiecy.

 

Dodatkowo boki szyny zdobi 6 naturalnych diamentów w szlifie fasetowym starym o masie 0,26 ct, barwa J-K, czystość SI. Masa łączna kamieni - 4,16 ct.

 

Masa pierścionka - 5,380 grama.

Wymiary - brylant w oprawie 1 cm, rozmiar jubilerski - 22 /średnica 20,5 mm mierzona wewnątrz szyny/.

Stan zachowania - bardzo dobry, brylant i całość ażurowej, platynowej konstrukcji w wyśmienitym - pięknym stanie.

Na wewnętrznej części szyny ślad po dawnej korekcie rozmiaru.

 

Diamentowa klasyka i piękno ponadczasowe, trwałe i niepowtarzalne; wyrafinowanie, elegancja w prostocie formy  i klasa sama w sobie,  niezwykły kunszt pracy jubilerskiej w platynie i doskonała lokata  o niepodważalnej wartości.

Magia dawnego diamentu i szlifu - takie życie daje diamentowi tylko stary szlif.

 

COŚ dla miłośniczek starego diamentowego piękna  w pełnej  krasie - absolutnego. Wszystko to, co jest istotą diamentowego piękna - a o czym mogą Państwo poczytać w zakładce Co nieco o diamentach, włączając w to historię szlifu - mają Państwo w tym jednym pierścionku - wystarczy on sam i nic więcej.

 

Dołączam certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.

 

 

 

PLATYNA

W roku 1790 król Francji, Ludwik XVI, oświadczył, że platyna to jedyny metal odpowiedni dla królów.

 

Platyna jest cenniejsza niż złoto. To rzadko występujący metal. Jest 30 razy rzadsza od złota. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi.

Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

 

Platyna ma doskonały połysk metaliczny. Jest trwała, kowalna i plastyczna. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało sie otrzymać kowalną platynę, biżuteria z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości. Platyna bez trudu przetrwa codzienne użytkowanie przez długie lata, upływ czasu nie zmieni jej trwałości, wyglądu /poza piękną szlachetną patyną/ oraz wagi.

 

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości.

 

Z początkiem XX w., ok. roku 1912, jako tani jej substytut, wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symbolem luksusowej i eleganckiej biżuterii art deco. Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała, a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną eksponując urodę brylantu.