nowosci

Archiwum Biżuterii

Pierścionek z brylantami 0,62 ct, toi et moi - piękna klasyka, Wiedeń ok. 1920/30.

Pierścionek z brylantami 0,62 ct, toi et moi - piękna klasyka, Wiedeń ok. 1920/30.

sprzedany.png

PIERŚCIONEK ZŁOTY Z DIAMENTAMI 0,62 CT - PIĘKNA KLASYKA TOI ET MOI

WIEDEŃ, OK. 1920/30

 

Toi et moi, wywodzące się z dawnej Francji, doskonale oddaje istotę formy tego pierścionka. Jest dość wyjątkowym pierścionkiem poprzez swoją symbolikę wyrażającą połączenie   - związek i miłość  - dwóch osób zdecydowanie bardziej niż pojedyncze solitairy.

Kompozycje tych pierścionków ewoluowały na przestrzeni wieków, romantyczne przesłanie podkreślały także kamienie kolorowe,  dość często używane w tych formach, jednak konstrukcja niezmiennie wyrażała to samo, a diament wzmacniał owo przesłanie.

Przykładem toi et moi w formie prostej i minimalistycznej estetyki okresu art deco jest ten pierścionek wykonany w całości w złocie białym z doskonałej jakości diamentami.

 

Czas powstania/pochodzenie/ocechowanie - l. 20/30. XX w., Wiedeń, złoto białe pr. 0,585.  Urzędowe punce probiercze z tego okresu.

 

Zdobienie - diamenty w szlifach brylantowych przejściowych i 8/8 o masie łącznej ok. 0,62 ct.

Wymiary - brylanty 4,10 - 4,0 mm x H2,45-2,48 mm.

Masa łączna - 0,52 ct., Biel - G, czystość  - VS2 i SI1.

 

Pozostałe kamienie - 6 diamentów - szlify 8/8 - masa ok. 0,10 ct.,  barwa G-H, czystość VS2-P1.  /wym. 1,50 mm/.

Proste, cargowe oprawy i ręczna konstrukcja na ażurowej bizie eksponują blask diamentów o wyjątkowym życiu i ogniu - co podkreślam szczególnie. Jednocześnie całość jest subtelna i delikatna, bardzo kobieca w charakterze.

 

Masa pierścionka - 2,50 g.

Wymiary - korona 1,1 cm x 1,3 cm, rozmiar jubilerski - 14.

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny bez ingerencji.

 

Piękna, ponadczasowa klasyka urzeka nie tylko romantyczną formą i kunsztem dawnej pracy złotniczej, ale i wyjątkowo żywymi diamentami doskonale oddającymi symbolikę pierścionka.