nowosci

Archiwum Biżuterii

XIX/XX w. pierścionek złoto-srebrny , diamenty i szmaragd, Austro-Węgry

XIX/XX w. pierścionek złoto-srebrny  , diamenty i szmaragd, Austro-Węgry

sprzedany.png

 

 

PIERŚCIONEK Z OKRESU XIX/XX W., ZŁOTO, SREBRO,  BRYLANTY STAREGO SZLIFU I SZMARAGD

 

Złoto-srebrny  pierścionek z przełomu XIX/XX w., ocechowanie - Austro-Węgry po 1872 r., cecha miasta nieczytelna. Złoto próby 4 (0,585) i srebro.

 

W formie klasycznej karmazycji, wykonanej w całości ręcznie -  proszę zerknąć na odwrocie -    osadzono  11 naturalnych diamentów  w szlifach brylantowych starych XIX w., na formach starych owali, diamenty o wymiarach - 2,3 mm,  2,1 mm, wysokie,

masa łączna  - 0,50 ct, biel H-I (Wesselton-Top Crystal), czystość SI do P.

Diamenty żywe, z ładnym ogniem, poprzez specyfikę tak starego szlifu, oprawne w srebro, oprawa typu abdek,  lekko spatynowana, stwarzająca odpowiedni światłocień dla diamentowego blasku.

 

Centralnie, oprawny w złoto, zgodnie ze sztuką epoki, naturalny, XIX w. szmaragd, szlifowany w kaboszon, o masie 0,60 ct.

Masa pierścionka 4.650 grama, wymiary - front karmazycji -1,5 cm długości  x 1,35 cm szerokości.

Rozmiar jubilerski 17 (18 mm wewnątrz szyny).

Etui nie jest przedmiotem sprzedaży.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, oryginalny z epoki, wszystkie diamenty oryginalne bez wtórnych uzupełnień, jedynie  szmaragd posiada  - z racji wieku i użytkowania - na powierzchni delikatne zarysowania,   jest to jednak oryginalny XIX w. kamień, naturalny, nie poprawiany, i ta patyna czasu świadcząca o jego autentyczności dodaje mu  szczególnego uroku i nie jest widoczna w noszeniu.

 

Pierścionek z ogromnym urokiem i wdziękiem, starym diamentowym pięknem,  przykład klasy dawnego jubilerstwa  i ponadczasowa klasyka - karmazycji zawsze pięknej, choć tu zdecydowanie odmiennej poprzez oprawę kamieni, a co za tym idzie niepowtarzalnej i jednostkowej.

Dodam tylko, że pierścionek jest zdecydowanie piękniejszy na żywo, a szmaragd nie jest taki ciemny jak to sugerują zdjęcia. Odcień zieleni najlepiej oddaje film, jak i diamentowy blask, dlatego zachęcam do jego obejrzenia.

 

Pierścionek z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/eksperta diamentów i kamieni szlachetnych nr 443-A.