Archiwum Biżuterii
PLATYNOWA BRANSOLETA Z BRYLANTAMI STAREGO SZLIFU
I ONYKSAMI, ART DECO, LATA 20/30. XX w.
Najszlachetniejszy z kamieni, najdroższy twór natury - diament, regina gemmarum, najpiękniej i najpełniej prezentuje swoje wszystkie blaski w platynie, która uważana jest za symbol splendoru, dostojeństwa, luksusu. Szczególnie, jeśli dodamy do tego formy i cechy biżuterii okresu art deco, kiedy to nastąpił triumfalny powrót platyny, a diamentowa biżuteria, z jej udziałem, stała się symbolem epoki.
Odnowa w postaci art déco przyniosła geometryzację i symetrię formy, prostotę, funkcjonalność, elegancję i wyrafinowanie. Dominują kontrastowe zestawienia barw - czerwone i czarne, czerń (np. onyks) z diamentami i perłami.
W tym czasie wprowadzono nowe, geometryczne szlify kamieni - kwadrat, bagiet, trapez, trójkąt. Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania - bo wtedy jubilerstwo sięgnęło artystycznych szczytów - to podstawowe cechy biżuterii art deco.
Katalogowym przykładem ponadczasowej klasyki art deco niech będzie ta bransoleta, wykonana w platynie próby 0,900, typu "tenisówka", w takim designie bardzo rzadka na rynku antykwarycznej biżuterii.
Czas powstania/pochodzenie - okres międzywojenny XX w., lata 20.-30. XX w., Europa Zachodnia.
Okres i styl art deco.
Zdobienie - diamenty naturalne /20 sztuk/ w szlifach brylantowych starych o masie łącznej 0,82 ct, bieli - H/I /Wesselton - Top Crystal/, czystości SI.
Onyksy czarne w szlifach geometrycznych /20 sztuk/.
Grawerunek.
Diamenty o pięknym życiu i ogniu starych szlifów, oprawne w korny, z drobnym perełkowaniem na brzegach, są doskonale wyeksponowane poprzez ten rodzaj oprawy i użycie platyny, a szczególnie poprzez kontrastujące czarne onyksy, ułożone naprzemiennie z brylantami, symetrycznie na całym obwodzie bransolety. Kompozycja bransolety bez początku i końca - prezencja założonej i komfort użytkowania wyśmienite.
Masa bransolety - 15,390 grama , wymiary - szerokosć ok. 5 mm, długość użytkowa - 18 cm.
Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno całość platynowej konstrukcji, jak i brylanty zachowane w wyśmienitym stanie. Tylko jeden z onyksów posiada widoczny pod lupą minimalny ubytek przy krawędzi.
Zwracam Państwa szczególną uwagę na sposób zapięcia bransolety - z dodatkowym zabezpieczającym trzpieniem montowanym na zawiasku, także zdobionym grawerunkiem.
Kwintesencja stylu art deco lat 20/30-tych XX w. - geometria i symetria formy i szlifu, białe i czarne, wyrafinowana prostota i funkcjonalność, szlachetnosć formy i piękne proporcje, wreszcie precyzja pracy w platynie.
Klasyka zdecydowanie ponadczasowa, doskonała na dziś, a mająca jednak prawie 100 lat historii, stanowi jednocześnie katalogowy przykład biżuterii tego okresu - w projekcie, klasie wykonania, doborze kamieni i kruszców.
Zakup z certyfikatem biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego /eksperta diamentów i kamieni szlachetnych.
Sposoby płatności | Koszty wysyłki | Zwroty
PLATYNA
W roku 1790 król Francji, Ludwik XVI, oświadczył, że platyna to jedyny metal odpowiedni dla królów.
Platyna jest cenniejsza niż złoto. To rzadko występujący metal. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi.
Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.
Platyna ma doskonały połysk metaliczny. Jest trwała, kowalna i plastyczna. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało sie otrzymać kowalną platynę, biżuteria z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości.
Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości.
Z początkiem XX w., ok. roku 1912, jako tani jej substytut, wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symolem luksusowej i eleganckiej biżuterii art deco. Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała, a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną eksponując urodę brylantu.