nowosci

Archiwum Biżuterii

Platynowy solitaire - 1,30 CT - H/VS1 - starego szlifu - art deco, okres międzywojenny XX w.

Platynowy solitaire - 1,30 CT - H/VS1 - starego szlifu  - art deco, okres międzywojenny XX w.

sprzedany.png

PLATYNOWY PIERŚCIONEK Z BRYLANTEM 1,30 CT - VS1/H - I DIAMENTAMI 0,60 CT

ART DECO - LATA 1920/30 - TE

RARE

 

Jeśli jest w historii jakiś styl, który jak żaden inny, zawładnął masowo ludzką wyobraźnią, obejmując wszystkie dziedziny sztuki i który do dziś cieszy się niezwykłą popularnością, będąc obecnym także we wspołczesnym wzornictwie, to jest nim art deco.

Szczególnie mocno swoją obecność zaznaczył we wszystkich obszarach sztuki, w różnych formach, od lat 20-tych aż do połowy lat 60-tych XX w.

 

Luksus, nowoczesna jak na owe czasy forma, ale i nawiązanie do stylów klasycznych, ekskluzywne materiały, elegancja i mistrzostwo wykonania - bo wtedy jubilerstwo sięgnęło artystycznych szczytów - to podstawowe cechy biżuterii art deco, zaś diamentowa biżuteria stała się symbolem epoki.

 

Lata 1920-te to czas wyrafinowanego i niepowtarzalnego designu w biżuterii, obok drogocennych kamieni jak diament czy szmaragd, stosowano z upodobaniem najlepsze kruszce podkreślające i piękno diamentu, i stanowiące o jakości wyrobu - szczególnie platynę, która eksponowała kolor kamienia i blask diamentów.

 

Katalogowym przykładem niech będzie ten nadzwyczajnej urody, projektu i klasy wykonania pierścionek - praca ręczna w platynie pr.0,950.

 

Czas powstania/pochodzenie - okres międzywojenny XX w., lata 1920/30, prawdopodobnie Francja.

Okres i styl art deco.

 

Zdobienie - diament naturalny w szlifie brylantowym starym - amsterdam II, o doskonałych parametrach jakościowych - biel H /Wesselton/, czystość VS1.

Szlif charakterystyczny dla okresu międzywojennego XX w.

Masa diamentu - 1,30 ct.

 

Doskonala brylancja, ogień i życie diamentu - spotęgowana platynową oprawą w kornach oraz idealnym art decowskim projektem frontu pierścionka stanowącym swoistą "ramę " dla centralnego brylantu.

 

Dodatkowo 18 diamentów naturalnych w szlifach achtkantowych - 8/8 - o masie łącznej 0,60 ct.

Masa łączna diamentów - 1,90 ct.

 

Masa pierścionka - 4,156 grama , wymiary - front 1,8 cm x 1,6 cm. Rozmiar jubilerski - 13, średnica wewnątrz szyny - 16,67 mm.

 

Stan zachowania - bardzo dobry, zarówno całość platynowej konstrukcji jak i brylant zachowane doskonale.

 

Pierścionek, mimo sporego brylantu, jest bardzo delikatny, kobiecy i subtelny, stanowi jednocześnie reprezentatywny przykład biżuterii art deco - w projekcie, mistrzostwie wykonania, doborze kamieni i kruszców.

 

To kwintesencja stylu art deco lat 20/30-tych XX w., doskonała na dziś, a mająca jednak prawie 100 lat historii; zdecydowanie ponadczasowa i wyrafinowanie piękna klasyka.

 

Nowoczesność i szlachetność formy, ale i prostota, wyrazistość tego stylu i piękne proporcje, to wszystko sprawia, że elegancka nowoczesność art deco jest do dzisiaj niezastąpiona.

 

Jednostkowy egzemplarz dla koneserek ekskluzywnej biżuterii art deco - oraz - a może przede wszystkim - także doskonała brylantowa lokata - tej klasy czystości i barwy, masy ct brylant starego szlifu zyskuje na wartości najszybciej.

 

Zachęcam Państwa także do obejrzenia filmu, gdzie choć trochę brylancja i uroda całości jest uwidoczniona.

 

 

_________________________________________________________________________________________

 

PLATYNA

W roku 1790 król Francji, Ludwik XVI, oświadczył, że platyna to jedyny metal odpowiedni dla królów.

 

Platyna jest cenniejsza niż złoto. To rzadko występujący metal. Jest 30 razy rzadsza od złota. Wykorzystywana już była w starożytności w Grecji i Cesarstwie Rzymskim w formie stopu z innymi metalami, które jej zwykle towarzyszą (ruten, rod, pallad, osm, iryd). Egipcjanie ozdabiali platyną sarkofagi.

 

Pierwiastek ten był znany w Ameryce jeszcze w czasach prekolumbijskich. Do Europy platynę sprowadzili w 1750 roku Hiszpanie, którzy sądzili, że jest to tylko odmiana srebra. Początkowo niedoceniana, nazywana była „platina”, co oznacza: „małe srebro”, „sreberko”.

 

Platyna ma doskonały połysk metaliczny. Jest trwała, kowalna i plastyczna. Charakteryzuje się wysoką temperaturą topnienia (około 1780°C), którą nieznacznie tylko daje się obniżyć przez stopienie z innymi metalami. I dlatego jest wyjątkowym wyzwaniem dla jubilerów. Gdy udało sie otrzymać kowalną platynę, biżuteria z niej stała się niezwykle poszukiwana na europejskich dworach. Iryd dodany już w niewielkiej ilości (2%) czyni platynę bardziej twardą. Natomiast pallad dodaje stopom platyny jasności, twardości i wytrzymałości. Platyna bez trudu przetrwa codzienne użytkowanie przez długie lata, upływ czasu nie zmieni jej trwałości, wyglądu /poza piękną szlachetną patyną/ oraz wagi.

 

Platyna jest stosowana do wyrobu biżuterii o najwyższej jakości.

 

Z początkiem XX w., ok. roku 1912, jako tani jej substytut, wyparło ją białe złoto, ale nie na długo - triumfalny powrót platyny nastąpił w latach 20-tych XX w., kiedy to wraz z diamentem staje się symBolem luksusowej i eleganckiej biżuterii art deco. Jest wyśmienitym materiałem jubilerskim, a osadzone w niej kamienie nabierają dodatkowego piękna i szlachetnego blasku. Jest trwała, a po latach wyroby z niej pokrywają się bardzo atrakcyjną patyną eksponując urodę brylantu.