Archiwum Biżuterii
ZŁOTA BRANSOLETA Z PRZEŁOMU XIX/XX W., Z MOTYWEM WĘŻA -
W UNIKALNEJ, SPIRALNEJ FORMIE, RARE
Bransoleta z przełomu wieków, w formie praktycznie nieobecnej na rynku antykwarycznym - nie tylko polskim - forma spiralna, oplatająca, na konstrukcji sprężynowej. Złoto badane pr. 0,570-0,580.
Majstersztyk dawnego złotnictwa, wykonany z niezwykłym kunsztem, precyzją, delikatnością i subtelnością - i najwyższą wartością artystyczną.
Motyw węża - wszechobecny przedmiot kultu, symbol wielu kultur. Obecny praktycznie w każdej dziedzinie sztuki, nie inaczej było w historii biżuterii. Szczególnie w wieku XIX w., w modnym w II połowie nurcie realizmu i naturalizmu.
Motyw niezwykle popularny zwłaszcza od początków XIX w., gdy w 1839 roku książę Albert wręczył królowej Wiktorii pierścionek zaręczynowy w kształcie węża - od tego czasu popularnosć tego motywu trwa nieprzerwanie do dzisiaj.
Symbolika - w zależności od przedstawienia - znak pierwotnych sił kosmicznych oraz nieśmiertelności ze względu na umiejętności ,,odnawiania się " poprzez zmienianie starej skóry - a więc odnowa, długowieczność, uzdrawianie; ale i wąż to także atrybut kobiecej przebiegłości i mądrości.
Stanowi też najstarszy zwierzęcy emblemat falliczny :-) Jednak w symbolice XIX w. oznaczał głównie mądrość lub wieczność. Wąż w Biblii — również mądrość - „Bądźcie mądrzy jako węże" (Ew. wg Mateusza - 10,16).
Albo -
Wąż to także pierwotne kosmiczne siły, boskie oddziaływanie, nieśmiertelność, energia, materia, ziemia , słońce, woda i wiatr, dusza ludzka, podświadomość, uzdrowienie, zdrowie, płodność, seks i pokusa.
Albo - najbardziej adekwatna do tej, oferowanej przeze mnie, formy węża -
Wąż Kundalini (sanskr. 'ozdobiona kolczykami', przydomek bogini Kali) według tantra-jogi (ezoterycznej formy jogi) jest utajoną siłą (energią kosmiczną, symbolem pociągu płciowego) zwiniętą u podstawy kręgosłupa ludzkiego jak sprężyna. Tantra- joga dąży do obudzenia węża Kundalini i rozciągnięcia go wzwyż, aż do ośrodka siły psychicznej, sahasrara ('o tysiącu promieni'), znajdującego się tuż pod czaszką.
No i niestety - albo .... ?
Wąż - atrybut Mammona. Uosobienie pieniędzy, ich potęgi, materializmu. Wyobrażany na workach lub stosach złotych monet.
________________________________________________________________________________
TA, ponad stuletnia, bransoleta jest o tyle unikalna i niespotykana, że motyw ten prezentuje w naturalistycznej formie - węża oplatającego, przedstawionego bez stylizacji, w fomie realistycznej w każdym szczególe - ale, aby to wyrazić, konieczna jest wyjątkowa konstrukcja całości - mamy pięć sprężynujących ogniw, dekorowanych w łuskę wężową - symbolikę łusek wieczności, z wykończeniem w formie głowy węża z perfekcyjnym, pięknym grawerunkiem oraz naturalistycznymi elementami w postaci języka, zębów chwytnych i jadowych:-)
Zdobienie - spinel i rubiny - stare XIX/XX w. pierwsze syntezy na bazie kamienia naturalnego - niezmiernie wtedy kosztowne, przewyższające kilkukrotnie wartość kamienia naturalnego - pokazuję zbliżenia na zdjęciach topników syntez - często bywają mylone z inkluzjami i identyfikowane jako naturalne kamienie. Sporo tańszy, oj sporo, byłby wtedy wszechobecny naturalny kaboszon almadynowy :-) /czyli granat/.
Masa bransolety - 29,730 grama.
Wymiary - w formie "zwiniętej" - owal - 5,3 x 4,9 cm, użytkowej - trudne do podania - forma jest sprężynująca , ale polecam na nadgarstek i powyżej - bo tak też się pięknie prezentuje - szczupły/średni.
Szerokość na poziomie dwóch ogniw tylnych - 1,8 cm, front - 3 cm.
Stan zachowania - wyśmienity, konstrukcja, kamienie - doskonałe.
Walor klasy muzealnej, wyjątkowej urody, stanu zachowania i najwyższej miary dawnego złotnictwa - nieosiągalny - poszukiwany - charyzmatyczny - piękny. Konstrukcja całości - w 30 gramach złota - nie do odtworzenia. Unikat i nieprzemijające piękno wysublimowanej kolekcji biżuterii antykwarycznej.
Certyfikat biegłego rzeczoznawcy jubilerskiego/gemmologa/ jest dołączony do zakupu.
Estymacje: w formie sztywnej obręczy tutaj
w formie sprężynującej: tutaj